Palestinci navrhnou v OSN ukončení izraelské okupace do dvou let, očekává se veto USA

Palestinci dnes předloží Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce, podle které by se Izrael do dvou let stáhl ze Západního břehu Jordánu. Očekává se ale veto Spojených států. Za časové omezení okupace palestinských území lobboval u amerických politiků hlavní palestinský vyjednavač Sáib Irikát. Jiná rezoluce, navrhovaná Francií, má stanovit časový limit pro dosažení mírové dohody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský voják vystupuje z obrněného transportéru, který stojí vedle tanku | Zdroj: Reuters

„Předpokládám, že protiizraelský návrh budou Spojené státy vetovat. Bylo to tak vždy a doufáme, že tomu tak bude i tentokrát. Američané podporují stát Izrael a určitě se postaví jakémukoli pokusu Izrael poškodit,“ řekl izraelský ministr plánování Juval Steinitz.

Izrael dlouhodobě odmítá jakékoli rezoluce OSN o vytvoření samostatného palestinského státu. Jedinou cestou je podle něj dvoustranné jednání. I v případě neúspěchu obou návrhů budou Palestinci usilovat o přidružení k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu, které by jim umožnilo žalovat Izrael z válečných zločinů.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme