Palestinci odmítli uznat Izrael jako židovský stát

Izrael by na čas omezil výstavbu osad na okupovaných územích, pokud by Palestinci výměnou uznali Izrael jako židovský stát. Prohlásil to izraelský premiér Netanjahu. Palestinci to ale vzápětí odmítli s tím, že jde o dvě nesouvisející věci.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izrael - Palestina

Izrael - Palestina | Foto: Emanuel Macoun

Mezinárodní společenství tlačí na Izrael, aby prodloužil stavební uzávěru na západním břehu Jordánu. Palestinci totiž hrozí, že v opačném případě odejdou z mírových rozhovorů, které trvají teprve měsíc.

Požadavek výslovného uznání židovského charakteru Izraele ze strany Palestinců vznáší izraelská vláda teprve v poslední době. Pro Izrael by to měla být záruka, že se Palestinci nebudou v rámci mírových jednání domáhat práva na návrat palestinských uprchlíků, které opírají o příslušné rezoluce OSN.

Přehrát

00:00 / 00:00

Irena Kalhousová mluvila v Ozvěnách dne o izraelsko-palestinských jednáních.mp3

Palestinci ale uznání Izraele jako židovského státu už několikrát odmítli. Podle nich je vnitřní věcí Izraele, jak se bude nazývat. Všechny země včetně USA prý také uznávají obecně stát Izrael a nikoli židovský stát. Palestinci odmítají označit Izrael za židovský i proto, že by to podle nich ohrozilo postavení dvacetiprocentní arabské menšiny.

Kalhousová: Netanjahu zašel daleko

„Obávám se, že tahle přestřelka je velmi závažná,“ uvedla analytička Pražského institutu pro bezpečnostní studia Irena Kalhousová.

Podle jejích slov prezident Abbás řekl jasně, že uspořádáním státu Izrael se on zabývat nebude. „Samozřejmě hraje o to, že v Izraeli žije milion a půl Arabů. Kdyby Palestinci uznali Izrael jako židovský stát, je otázkou, jakou pozici by tito nežidovští občané ve společnosti měli,“ pokračovala analytička.

Netanjahu jde s tímto požadavkem vstříc izraelské krajní pravici. Podle mnohých právě proto, aby získal její souhlas pro další moratorium na stavbu židovských osad.

„V tuto chvíli vychází krajní pravici vstříc i v jiných věcech. V neděli třeba kabinet schválil nový Zákon o občanství. V tuto chvíli jde Netanjahu hodně daleko a stupňuje požadavky na Palestince, kteří zřejmě budou muset odmítnout a jednání přerušit,“ myslí si Kalhousová.

Netanjahu je ve složité pozici

Podle ní je izraelský požadavek pro Palestince nepřijatelný a jde o linii, za níž nepůjdou. Otázkou je, jak zareagují USA a EU, kteří mají zájem, aby rozhovory nezkrachovaly. Na jednu stranu vnímají, že premiér Netanjahu má složitou koalici a musí dělat velké ústupky. Na druhou stranu by ústupky neměly ohrožovat zahraniční politiku.

„Netanjahu na jednu stranu ustupuje pravici a náboženským stranám, na druhou stranu si bude muset určit, kam až je ochoten zajít a komu chce vyjít vstříc. Jeho požadavky jsou ale podle mě nesmyslné,“ řekla analytička.

Blízkovýchodní rozhovory se ale podle komentátorů zatím nevyvíjely úplně beznadějně.

„Příliš optimistické to však podle mě není. Palestinci jenom čekají, jak se Izrael rozhodne v otázce prodloužení moratoria na výstavbu osad. To podle mě není nijak přehnaný požadavek. Jedná se o půdu, kde má vzniknout palestinský stát. V Izraeli je ale domácí politická situace natolik složitá, že i tomuto palestinskému požadavku nemůže Netanjahu vyhovět a začít jednat o zásadních věcech jako Jeruzalém, hranice či uprchlíci,“ dodala Kalhousová.

Břetislav Tureček, Veronika Sedláčková, Václav Rojík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme