Palestinci po 38 letech znovu ovládají pásmo Gazy

Okupace pásma Gazy po 38 letech skončila. Dnes ráno z tohoto území poslední vojenský konvoj následovaný vrchním velitelem židovských jednotek. Tisíce triumfujících Palestinců začaly v opuštěných osadách oslavovat, ale také ničit a rabovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci opouštějí pásmo Gazy | Foto: AFP

Po 5000 izraelských vojáků, kteří zahájili odsun dnes v noci, projel jako poslední hraničním přechodem Kisufim nejvyšší velitel židovských jednotek v pásmu Gazy, brigádní generál Aviv Kochavi.

Oficiálně byl bezproblémový odsun dokončen v 7:04 místního času. Dva vojáci uzavřeli bránu a traktory k přechodu nahrnuly betonové bloky a hromady písku. Na izraelské straně hranice pak byla vztyčena vlajka sejmutá včera večer na velitelství v osadě Neve Dekalim.

Šéf samosprávy Mahmúd Abbás označil dnešek za historický a radostný pro všechny Palestince. Tisíce z nich ale ihned po odchodu vojáků vtrhly do opuštěných osad a začaly ničit vše, co po Izraelcích zůstalo. Palestinské bezpečnostní síly jim v tom nedokázaly zabránit, což podpořilo obavy z chaosu, který může v pásmu Gazy po stažení Izraelců nastat.

V osadě Morag policisté jen bezmocně přihlíželi, jak dav zapálil židovskou synagogu, stejně tak neuchránili synagogu v osadě Necarim a náboženský seminář v Neve Dekalimu. Z rozhodnutí palestinské správy z nedělního večera mají být nicméně synagogy v pásmu Gazy stejně zbořeny. Izraelská vláda v neděli rozhodla, že Izraelci sami synagogy ničit nebudou.

Již v polovině srpna Izrael dokončil evakuaci více než 8000 židovských osadníků ze všech 21 izraelských osad v Gaze. Odsun znamená, že poprvé budou mít Palestinci pod kontrolou přesně definované území. Palestinci doufají, že budou moci v budoucnu vytvořit vlastní stát v Gaze, na západním břehu Jordánu a ve východní části Jeruzaléma.

Mnozí se ale obávají, že jim Izrael nebude chtít další území vydat. Palestinci navíc tvrdí, že okupace ve skutečnosti nekončí, protože Izrael nadále kontroluje vzdušný prostor nad Gazou, teritoriální vody a hraniční přechody.

Robert Mikoláš, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme