Palestinci požádají RB OSN o uznání nezávislého státu

Palestinci v lednu požádají Radu bezpečnosti OSN, aby oficiálně uznala jejich nezávislý stát. V Jerichu to prohlásil hlavní palestinský vyjednávač Sáib Irikát. Palestinci tvrdí, že mírové rozhovory s Izraelem je ke kýžené státnosti nijak nepřiblížily.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinci si schovávají klíče od domů,

Palestinci si schovávají klíče od domů, | Foto: Břetislav Tureček

Proto v posledních týdnech sázejí na to, že je postupně uznávají jednotlivé vlády. Uznání Radou bezpečnosti by ale bylo prvním takovým krokem ze strany světové organizace.

Radě bezpečnosti teď předsedají Američané. Jak prohlásil Irikát, Palestinci chtějí počkat, až předsednictví v lednu převezme Bosna a Hercegovina. Doufají prý také, že Američané nebudou stanovisko Rady vetovat.

Spojené státy se donedávna pokoušely udržet mírové rozhovory mezi Izraelem a Palestinci. Nepodařilo se jim ale přimět Izrael k zastavení osadnické výstavby na okupovaných územích. Palestinci bez toho odmítají rozhovory obnovit.

Izrael mezitím trvá na tom, že jedinou šancí pro Palestince je vyjednávání. Palestinské kroky na mezinárodní scéně se Izrael snaží mařit vlastní diplomatickou kampaní.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme