Palestinci pozastavili přihlášky do dalších odborných agentur OSN

Palestinci pozastavili svou kampaň za přijetí do dalších agentur Organizace spojených národů. V pondělí je přijala do svých řad kulturní organizace UNESCO a Palestinci oznámili, že podobně chtějí vstoupit do dalších 16 odborných organizací OSN. Spojené státy a Izrael však v reakci přestali posílat své finanční příspěvky pro UNESCO.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás při projevu v OSN | Zdroj: Reuters

V OSN začaly panovat obavy, že za palestinské diplomatické tažení zaplatí velmi vysokou cenu. Rámalláh proto své přihlášky stáhl.

„Palestinské žádosti o přijetí neprospějí Palestincům ani nikomu jinému,“ reagoval na hrozící finanční krizi generální tajemník OSN Pan Ki-mun.

Dodal, že pokud budou v kase OSN chybět peníze, postihne to „milióny a milióny lidí na celém světě“. Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí následně prohlásil, že Palestinci své žádosti pozastavují.

Izrael a Spojené státy se snaží všemi způsoby zabránit posilování palestinské pozice ve světě. Jako první proto za přijetí Palestiny potrestaly UNESCO.

Američané mu nedali očekávaných 60 miliónů dolarů, tedy více než pětinu rozpočtu této organizace. Včera se přidal Izrael oznámením, že ani on světové kulturní organizaci nepošle svůj příspěvek ve výši 2 milióny dolarů.

Břetislav Tureček, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme