Palestinci prý zavrhli společnou vládu a půjdou rovnou k volbám

Palestinská hnutí Hamas a Fatah nebudou vytvářet společnou vládu a rovnou uspořádají volby. Tak se prý minulý týden dohodli palestinský prezident Mahmúd Abbás a vůdce Hamásu Chálid Mišal.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás | Foto: Majdi Mohammed | Zdroj: ČTK

Ani jeden z nich nevydal po rozhovorech v Káhiře prohlášení. O jejich tiché dohodě teď informují arabská média, i když oficiálně ji nikdo nepotvrdil.

Abbás prosazoval, aby kabinet dál vedl dosavadní premiér v Rámalláhu Salám Fajjád. Hamas byl proti a chtěl premiéra z Gazy. Proto se prý vůdci obou táborů dohodli, že nebudou rozkol prohlubovat, a až do voleb mají dál souběžně fungovat dvě vlády - v Rámalláhu a v Gaze.

Vytváření kabinetu za účasti protiizraelského Hamasu také naráželo na výhrady Západu. Izrael zase hrozil, že Palestinců, nedá ani šekel z jejich peněz, pokud taková vláda vznikne. Už teď Izrael Palestincům zadržuje 200 miliónů dolarů jako trest za to, že je přijalo za člena UNESCO.

Palestinský premiér Fajjád už připustil, že Palestincům kvůli tomu vznikají vážné finanční těžkosti. Palestinci upozorňují, že Izrael nezadržuje žádné dary nebo humanitární pomoc, ale celní a daňové výnosy, které vytvořila palestinská ekonomika.

Proti zadržování peněz schválenému izraelskou vládou vystupuje i izraelský bezpečností aparát. Ten upozorňuje, že pokud v Palestině nebudou peníze na výplaty pro policii, následný chaos může ohrozit i samotný židovský stát a osadníky na okupovaných územích.

Milan Kopp, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme