Palestinci se mstí za smrt šéfa - Izraelci oplácejí

Na západním břehu Jordánu a pásma Gazy došlo během noci k několika incidentům. Izraelské tanky vnikly v noci na dnešek na palestinská území. Osm tanků proniklo do palestinského uprchlického tábora Rafáh v blízkosti hranic s Egyptem, kde jejich přítomnost vyvolala ostrou přestřelku. Zraněni byli čtyři Palestinci včetně jedné ženy. Na silnici u města Nábulus na západním břehu Jordánu zemřel při útoku palstinských ozbrojenců na soukromí automobil izraelský civilista. K odpovědnosti za atentát se přihlásila Lidová fronta pro osvobození Palestiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanky mají v Rafáhu chránit izraelské buldozery, které v táboře srovnaly se zemí nejméně sedm palestinských domů. Skupina dalších tanků vjela také do palestinské vesnice Bajt Džalá v blízkosti Jeruzaléma, odkud Palestinci večer ostřelovali židovskou osadu Gilo. Při následných střetech zemřel palestinský policista. Izraelská armáda v oficiálním prohlášení potvrdila, že obsadila "zásadní pozice" v Bajt Džalá v reakci na palestinskou střelbu na osadu Gilo, při níž byl v pondělí večer jeden Izraelec lehce zraněn. Izraelští oficiální představitelé Palestince opakovaně varovali, že nebudou tolerovat žádné další ostřelování osady Gilo. Přestřelky mezi Bajt Džalá a Gilo jsou během jedenáct měsíců trvajícího palestinského povstání velmi časté.

Na silnici u města Nábulus na západním břehu Jordánu zemřel při útoku palstinských ozbrojenců na soukromí automobil izraelský civilista. K odpovědnosti za atentát se přihlásila Lidová fronta pro osvobození Palestiny. Obětí útoku se stal 38letý Meier Litzberg ze židovské osady Itamar jihovýchodně od Nábulusu, otec 6 dětí. Útok je zřejmě odvetou lidové fronty za smrt vůdce této organizace Abbú Allího Músy, který přišel o život při včerejším izraelském raketovém útoku z vojenského vrtulníku ve městě Rammaláh. Izrael viní Músu z odpovědnosti za řadu útoků na izraelské občany a z přípravy dalších a označil atentát za akt sebeobrany. Prezident palestinské samosprávy Jásir Arafat, představitelé arabských zemí i Liga arabských států atentát odsoudili jako novou eskalaci násilí. Útok podrobila kritice také Evropská unie a řada dalších zemí. Spojené státy jsou strategickým spojencem Izraele a vyzývají Jásira Arafata k zastavení násilí současně se ale staví proti takzvané politice atentátů.

Na západním břehu Jordánu a pásma Gazy došlo během noci k několika incidentům. Při téměř tříhodinové přestřelce na předměstí Jeruzaléma mezi izraelskou obcí Bed Gilo a palestinskou vesnicí Bejd Džalá byli zraněni jeden Izraelec a jeden palestinský novinář.

Generální tajemník OSN Kofi Annan, který jedná v těchto dnech v rakousku, vyslovil obavy z dalšího zostření krize. Zdůraznil nutnost vedení dialogu obou znepřátelených stran. Kofi Annan oznámil svůj úmysl přivést ještě tento týden k jednacímu stolu izraleského ministra zahraničí Peréze a palestinského předáka Arafata. Ocenil také význam zprostředkovatelské činnosti ministra zahraničí Jošky Fischera.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme