Palestinci se mstí za smrt šéfa - Izraelci oplácejí

Na západním břehu Jordánu a pásma Gazy došlo během noci k několika incidentům. Izraelské tanky vnikly v noci na dnešek na palestinská území. Osm tanků proniklo do palestinského uprchlického tábora Rafáh v blízkosti hranic s Egyptem, kde jejich přítomnost vyvolala ostrou přestřelku. Zraněni byli čtyři Palestinci včetně jedné ženy. Na silnici u města Nábulus na západním břehu Jordánu zemřel při útoku palstinských ozbrojenců na soukromí automobil izraelský civilista. K odpovědnosti za atentát se přihlásila Lidová fronta pro osvobození Palestiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tanky mají v Rafáhu chránit izraelské buldozery, které v táboře srovnaly se zemí nejméně sedm palestinských domů. Skupina dalších tanků vjela také do palestinské vesnice Bajt Džalá v blízkosti Jeruzaléma, odkud Palestinci večer ostřelovali židovskou osadu Gilo. Při následných střetech zemřel palestinský policista. Izraelská armáda v oficiálním prohlášení potvrdila, že obsadila "zásadní pozice" v Bajt Džalá v reakci na palestinskou střelbu na osadu Gilo, při níž byl v pondělí večer jeden Izraelec lehce zraněn. Izraelští oficiální představitelé Palestince opakovaně varovali, že nebudou tolerovat žádné další ostřelování osady Gilo. Přestřelky mezi Bajt Džalá a Gilo jsou během jedenáct měsíců trvajícího palestinského povstání velmi časté.

Na silnici u města Nábulus na západním břehu Jordánu zemřel při útoku palstinských ozbrojenců na soukromí automobil izraelský civilista. K odpovědnosti za atentát se přihlásila Lidová fronta pro osvobození Palestiny. Obětí útoku se stal 38letý Meier Litzberg ze židovské osady Itamar jihovýchodně od Nábulusu, otec 6 dětí. Útok je zřejmě odvetou lidové fronty za smrt vůdce této organizace Abbú Allího Músy, který přišel o život při včerejším izraelském raketovém útoku z vojenského vrtulníku ve městě Rammaláh. Izrael viní Músu z odpovědnosti za řadu útoků na izraelské občany a z přípravy dalších a označil atentát za akt sebeobrany. Prezident palestinské samosprávy Jásir Arafat, představitelé arabských zemí i Liga arabských států atentát odsoudili jako novou eskalaci násilí. Útok podrobila kritice také Evropská unie a řada dalších zemí. Spojené státy jsou strategickým spojencem Izraele a vyzývají Jásira Arafata k zastavení násilí současně se ale staví proti takzvané politice atentátů.

Na západním břehu Jordánu a pásma Gazy došlo během noci k několika incidentům. Při téměř tříhodinové přestřelce na předměstí Jeruzaléma mezi izraelskou obcí Bed Gilo a palestinskou vesnicí Bejd Džalá byli zraněni jeden Izraelec a jeden palestinský novinář.

Generální tajemník OSN Kofi Annan, který jedná v těchto dnech v rakousku, vyslovil obavy z dalšího zostření krize. Zdůraznil nutnost vedení dialogu obou znepřátelených stran. Kofi Annan oznámil svůj úmysl přivést ještě tento týden k jednacímu stolu izraleského ministra zahraničí Peréze a palestinského předáka Arafata. Ocenil také význam zprostředkovatelské činnosti ministra zahraničí Jošky Fischera.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme