Palestinci se pokoušejí dosáhnout na členství v OSN přes UNESCO

V Paříži začínají rozhovory ohledně přijetí Palestiny do organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu UNESCO. Sama výkonná rada UNESCO vstup doporučila, pro se vyjádřila jasná většina členů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová vyzývá k izolaci Sýrie

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová vyzývá k izolaci Sýrie | Zdroj: Reuters

Proti doporučení hlasovaly spolu s USA ještě další tři státy. Americká ministryně zahraniční Hillary Clintonová označila za znepokojující, že UNESCO jako orgán OSN má rozhodovat o něčem, co nyní samotné OSN projednává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Odborník na geopolitiku z Metropolitní univerzity Praha Michael Romancov na Rádiu Česko

Pokud by k přijetí došlo, bude pro Palestince vidina vlastní mezinárodně uznané státnosti zas o kus blíž. Hlasovat pro ale musí nejméně dvě třetiny ze 193 členských států.

„V zásadě by to byl první průlom k tomu, aby s nimi bylo zacházeno jako se státní entitou. Jakmile by je jedna takováto mezinárodní organizace přijala za svého řádného člena, tak se tím otevírá prostor pro to, aby se podobný krok rozhodly učinit i ty další,“ řekl odborník na geopolitiku z Metropolitní univerzity Praha Michael Romancov.

Romancov současně připomněl, že podobně se například Tchaj-wan už roky snaží o přijetí do světové zdravotnické organizace s tím, že pokud by se mu to povedlo, znamenalo by to počátek konce jeho nečlenství v OSN. U Palestinců prý můžeme sledovat něco podobného.

První krok k samostatnosti

„Byl by to první malý krůček, nicméně každá cesta začíná tím prvním krokem. Nelze ale očekávat, že by se kvůli tomu automaticky v krátké době stal z Palestiny plnohodnotný stát,“ uvedl Romancov.

Za nejpravděpodobnější Romancov považuje, že bude Palestincům přiznáno členství, ale nikoli plnohodnotné. „Bude to nějaký statut přidruženého člena, zvláštního člena nebo pozorovatele.“

Kdyby se Palestina do UNESCO dostala, mohla by například zažádat, aby byla do seznamu světového dědictví zapsána místa, která leží na územích okupovaných Izraelem.

Igor Maňour, Tomáš Pavlíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme