Palestinci se proti Izraelským útokům dovolávají OSN

Palestinská správa dnes vyzvala mezinárodní společenství, aby po nočních útocích izraelských bitevních vrtulníků na palestinské cíle zastavilo "stupňování vojenských akcí Izraele". Izraelsko-palestinské střety pokračovaly i dnes a byl při nich zabit přinejmenším jeden mladý Palestinec. "Vyzýváme Organizaci spojených národů, mezinárodní společenství, arabské země, Evropskou unii, Čínu, Japonsko a garanty mírového procesu (USA a Rusko), aby okamžitě zasáhly a ukončily tyto útoky a stupňování vojenských akcí Izraele, které ohrožuje bezpečnost a mír na celém Blízkém východě," praví se v prohlášení palestinské správy, zveřejněném oficiální tiskovou agenturou WAFA.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda palestinské správy Jásir Arafat svolal mimořádnou schůzku palestinského vedení poté, co v pondělí večer vrtulníky izraelské armády podnikly útoky na sídlo Arafatovy osobní gardy v pásmu Gazy a kanceláře Arafatova hnutí Fatah v Nábulusu na západním břehu Jordánu. Izraelská armáda ani palestinská správa neinformovaly o případných obětech.

Útoky byly odvetou za pondělní zabití jednoho Izraelce ve východním Jeruzalémě. Izrael dnes varoval, že může palestinské správě zasadit "mnohem těžší rány". Izraelské údery "nezabrání Palestincům v pokračování zákonného boje za svobodu a nezávislý palestinský stát s hlavním městem Jeruzalémem", zdůraznila palestinská správa.

Nemocniční zdroje sdělily, že při srážkách s izraelskými vojáky nedaleko přechodu Karni mezi pásmem Gazy a Izraelem byl zastřelen sedmnáctiletý Palestinec a druhý zasažený Palestinec byl prohlášen za klinicky mrtvého. Ve vlně palestinsko-izraelských násilností bylo podle tiskové agentury Reuters od 28. září zabito nejméně 149 osob, většinou Palestinců a izraelských Arabů.

Izrael dnes již potřetí od propuknutí střetů uzavřel z bezpečnostních důvodů mezinárodní letiště v pásmu Gazy. Letiště, které Palestinci pokládají za symbol svého rodícího se státu, má být uzavřeno do středy. Podle dočasných mírových dohod mezi židovským státem a Palestinci odpovídá Izrael za bezpečnost na letišti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme