Palestinci se proti Izraelským útokům dovolávají OSN

Palestinská správa dnes vyzvala mezinárodní společenství, aby po nočních útocích izraelských bitevních vrtulníků na palestinské cíle zastavilo "stupňování vojenských akcí Izraele". Izraelsko-palestinské střety pokračovaly i dnes a byl při nich zabit přinejmenším jeden mladý Palestinec. "Vyzýváme Organizaci spojených národů, mezinárodní společenství, arabské země, Evropskou unii, Čínu, Japonsko a garanty mírového procesu (USA a Rusko), aby okamžitě zasáhly a ukončily tyto útoky a stupňování vojenských akcí Izraele, které ohrožuje bezpečnost a mír na celém Blízkém východě," praví se v prohlášení palestinské správy, zveřejněném oficiální tiskovou agenturou WAFA.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda palestinské správy Jásir Arafat svolal mimořádnou schůzku palestinského vedení poté, co v pondělí večer vrtulníky izraelské armády podnikly útoky na sídlo Arafatovy osobní gardy v pásmu Gazy a kanceláře Arafatova hnutí Fatah v Nábulusu na západním břehu Jordánu. Izraelská armáda ani palestinská správa neinformovaly o případných obětech.

Útoky byly odvetou za pondělní zabití jednoho Izraelce ve východním Jeruzalémě. Izrael dnes varoval, že může palestinské správě zasadit "mnohem těžší rány". Izraelské údery "nezabrání Palestincům v pokračování zákonného boje za svobodu a nezávislý palestinský stát s hlavním městem Jeruzalémem", zdůraznila palestinská správa.

Nemocniční zdroje sdělily, že při srážkách s izraelskými vojáky nedaleko přechodu Karni mezi pásmem Gazy a Izraelem byl zastřelen sedmnáctiletý Palestinec a druhý zasažený Palestinec byl prohlášen za klinicky mrtvého. Ve vlně palestinsko-izraelských násilností bylo podle tiskové agentury Reuters od 28. září zabito nejméně 149 osob, většinou Palestinců a izraelských Arabů.

Izrael dnes již potřetí od propuknutí střetů uzavřel z bezpečnostních důvodů mezinárodní letiště v pásmu Gazy. Letiště, které Palestinci pokládají za symbol svého rodícího se státu, má být uzavřeno do středy. Podle dočasných mírových dohod mezi židovským státem a Palestinci odpovídá Izrael za bezpečnost na letišti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme