Palestinci se snaží usmířit v Mekce

Saúdskoarabská Mekka s napětím očekává řešení palestinské krize. Do posvátného muslimského města se sjíždějí nejvyšší představitelé palestinské samosprávy a obou hlavních hnutí, aby ukončili nepřátelství a vytvořili vládu národní jednoty.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinské dítě | Foto: AFP

Mnozí označují schůzku za poslední možnost uzavření konečného míru, dosavadní pokusy o příměří neměly dlouhého trvání. Pozice obou hnutí - Hamasu a Fatahu - se už předtím sblížily. Poradce premiéra Haníji Ahmed Jusuf v televizi CNN ale odmítl komentovat jedno z nejožehavějších témat - zda se Hamas chystá uznat Izrael.

"Obě strany si chtějí vzájemně dokázat svou přizpůsobivost a ochotu k ústupkům. Neodjedou z Mekky bez toho, aby vyřešili všechny problémy, které je ke schůzce přiměly. Jsem optimista, v nejbližších dnech povedeme diskuze nejen o vládě národní jednoty, ale i o tom, jak zreformovat přístup k Izraeli a mezinárodnímu společenství. Lidé chtějí výsledky a věří, že se v Mekce podaří ukončit konflikt," řekl Haníjův poradce.

Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme