Palestinci si zvolili do čela samosprávy Mahmúda Abbáse

Mahmúd Abbás - to je zřejmě jméno nástupce Jásira Arafata v čele palestinské samosprávy. Předseda Organizace pro osvobození Palestiny a kandidát vládnoucího hnutí Fatah získal v nedělních volbách podle dosavadních výsledků 70 procent hlasů. Přesvědčivě tak porazil hlavního soupeře, nezávislého obránce lidských práv Mustafá Barghútího. Podle analytiků by Abbás měl mít dostatečný mandát k mírovým rozhovorům s Izraelem. Výsledky i průběh hlasování pozitivně hodnotí Evropa i Spojené státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás | Foto: ČTK/AP

Proti oznámeným výsledkům palestinských prezidentských voleb protestovali dva Abbásovi protikandidáti. Mustafá Barghútí a také Husajn Baraka, nezávislý kandidát z pásma Gazy. Ten dostal od izraelských úřadů povolení k odjezdu na západní břeh Jordánu, kde chtěl vést předvolební kampaň, až 1. ledna.

Militantní hnutí Hamas se snaží ukázat, že pro Mahmúda Abbáse hlasovalo celkově malé množství Palestinců. Mezinárodní pozorovatelé i většina obyvatel palestinských území ale volby považují za svobodné, demokratické a regulérní a jejich výsledky za přesvědčivé.

Svět s Abbásem spojuje šance na mír

Vysoký představitel židovského státu podle agentury AFP vyjádřil naději, že Palestinci zahájili období míru a vydávají se na cestu kompromisu a dialogu. Velké naděje do Abbáse vkládá i zbytek světa. Například americký prezident George Bush ocenil účast a dobrý průběh podle něj historických palestinských voleb. Po oznámení odhadů vyjádřil připravenost spolupracovat s vítězem.

Podle šéfa francouzské diplomacie Michela Barniera ukázali Palestinci svou odpovědnost. "Jedná se o vítězství pro demokracii, první vítězství pro mír."

Přestože při samotných volbách došlo k některým nesrovnalostem, česká europoslankyně Jana Hybášková, která byla mezi zahraničními pozorovateli, hlasování hodnotí velmi kladně.

"Já sama jsem byla velice překvapena tím, jak bylo všechno připraveno a jak hladký průběh volby měly. Důležité je nejen jisté vítězství Mahmúda Abbáse, který samozřejmě ke svému vítězství použil částečně i finanční prostředky palestinské správy, ale hlavně skutečnost, že zcela nezávislý kandidát Mustafá Barghútí mohl kandidovat po celé zemi. A jsou to podle mého soudu první arabské volby, které skutečně znamenají pluralitu hlasů, a to je myslím to nejvýznamnější."

Prezident George Bush, který léta Palestince vyzýval k nahrazení Jásira Arafata, zdůraznil, že prezidentské volby na palestinských územích a nadcházející parlamentní volby jsou důležité pro vytvoření suverénního, nezávislého a životaschopného palestinského státu, který bude žít v míru po boku Izraele.

Nové palestinské vedení má podle Bushe před sebou zásadní úkoly týkající se boje proti terorismu, korupci, budování demokratických institucí a oživení palestinské ekonomiky. Bílý dům přislíbil novému šéfovi palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi pomoc.

Miroslav Konvalina, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme