Palestinci si zvolili do čela samosprávy Mahmúda Abbáse

Mahmúd Abbás - to je zřejmě jméno nástupce Jásira Arafata v čele palestinské samosprávy. Předseda Organizace pro osvobození Palestiny a kandidát vládnoucího hnutí Fatah získal v nedělních volbách podle dosavadních výsledků 70 procent hlasů. Přesvědčivě tak porazil hlavního soupeře, nezávislého obránce lidských práv Mustafá Barghútího. Podle analytiků by Abbás měl mít dostatečný mandát k mírovým rozhovorům s Izraelem. Výsledky i průběh hlasování pozitivně hodnotí Evropa i Spojené státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás | Zdroj: ČTK

Proti oznámeným výsledkům palestinských prezidentských voleb protestovali dva Abbásovi protikandidáti. Mustafá Barghútí a také Husajn Baraka, nezávislý kandidát z pásma Gazy. Ten dostal od izraelských úřadů povolení k odjezdu na západní břeh Jordánu, kde chtěl vést předvolební kampaň, až 1. ledna.

Militantní hnutí Hamas se snaží ukázat, že pro Mahmúda Abbáse hlasovalo celkově malé množství Palestinců. Mezinárodní pozorovatelé i většina obyvatel palestinských území ale volby považují za svobodné, demokratické a regulérní a jejich výsledky za přesvědčivé.

Svět s Abbásem spojuje šance na mír

Vysoký představitel židovského státu podle agentury AFP vyjádřil naději, že Palestinci zahájili období míru a vydávají se na cestu kompromisu a dialogu. Velké naděje do Abbáse vkládá i zbytek světa. Například americký prezident George Bush ocenil účast a dobrý průběh podle něj historických palestinských voleb. Po oznámení odhadů vyjádřil připravenost spolupracovat s vítězem.

Podle šéfa francouzské diplomacie Michela Barniera ukázali Palestinci svou odpovědnost. "Jedná se o vítězství pro demokracii, první vítězství pro mír."

Přestože při samotných volbách došlo k některým nesrovnalostem, česká europoslankyně Jana Hybášková, která byla mezi zahraničními pozorovateli, hlasování hodnotí velmi kladně.

"Já sama jsem byla velice překvapena tím, jak bylo všechno připraveno a jak hladký průběh volby měly. Důležité je nejen jisté vítězství Mahmúda Abbáse, který samozřejmě ke svému vítězství použil částečně i finanční prostředky palestinské správy, ale hlavně skutečnost, že zcela nezávislý kandidát Mustafá Barghútí mohl kandidovat po celé zemi. A jsou to podle mého soudu první arabské volby, které skutečně znamenají pluralitu hlasů, a to je myslím to nejvýznamnější."

Prezident George Bush, který léta Palestince vyzýval k nahrazení Jásira Arafata, zdůraznil, že prezidentské volby na palestinských územích a nadcházející parlamentní volby jsou důležité pro vytvoření suverénního, nezávislého a životaschopného palestinského státu, který bude žít v míru po boku Izraele.

Nové palestinské vedení má podle Bushe před sebou zásadní úkoly týkající se boje proti terorismu, korupci, budování demokratických institucí a oživení palestinské ekonomiky. Bílý dům přislíbil novému šéfovi palestinské samosprávy Mahmúdu Abbásovi pomoc.

Miroslav Konvalina, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme