Palestinci sklízejí za urovnání vnitřních sporů kritiku Izraele

Ohlášené usmíření Palestinců povede k tomu, že hnutí Hamás ovládne po pásmu Gazy také západní břeh Jordánu, prohlásil izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman. Přidal se tak k premiéru Netanjahuovi, který urovnání sporů mezi Palestinci kritizoval už včera večer.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman

Izraelský ministr zahraničí Avigdor Lieberman | Zdroj: Reuters

Palestinské vedení ze Západního břehu se dohodlo s vládou Hamásu v Gaze na obnovení společného vedení. Hamás už dal najevo, že nový kabinet nebude pokračovat v jednání s Izraelem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dohodu mezi Fatahem a Hamásem okomentoval v poledních Ozvěnách dne zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Břetislav Tureček a také analytička z Pražského institutu bezpečnostních studií Irena Kalhousová

Jak řekl přední vůdce Hamásu Mahmúd Zahár, nejenže nebudou žádné mírové rozhovory, ale Hamás ani teď neuzná Izrael. Taufík Tiráví z takzvaně umírněného Fatahu k tomu řekl, že Palestinci jasně dávají přednost vnitřní jednotě před vztahy s Izraelem.

Hamás vyhrál před pěti lety demokratické volby. O rok později zlikvidoval pokus o své odstavení od moci a navíc vyhnal z Gazy představitele prozápadního tábora, který jedná s Izraelem.

Opětovné palestinské smíření zaskočilo nejen Izrael, ale také Američany. V Kongresu Spojených států se opět ozývají hlasy, že pokud se Hamás opravdu vrátí do vlády, měli by Američané zastavit finanční pomoc Palestincům.

Řada věcí je nedořešená

Zpravodaj Českého rozhlasu na Blízkém východě Břetislav Tureček poukázal na to, že řada věcí je i přes optimistická prohlášení obou palestinských stran nedořešená.

„Spory mohou být o rozdělení kompetencí v bezpečnostním aparátu. Kdo bude šéfovat policii nebo tajným službám. To je pro obě strany velmi citlivé,“ upozornil Tureček a dodal, že sjednocení momentálně obě strany potřebují.

„Spekuluje se o tom, že když Hamás vidí, že se hroutí syrský režim, jeho patron, tak má větší důvod se začlenit do palestinského mainstreamu. Fatah, který se snaží získat Palestincům legitimitu na mezinárodní scéně, za sebou potřebujeme mít celou Palestinu, ne jen autonomní enklávy na Západním břehu Jordánu,“ řekl zpravodaj ČRo.

Analytička z Pražského institutu bezpečnostních studií Irena Kalousová souhlasí, že obě strany tlačí k dohodě současné okolnosti. Arabské revoluce se podle ní týkají i Palestinců a velkou roli hraje i postoj Egypta.

„Ukazuje se, že jeho nová politika bude odlišná, nové vedení je zřejmě připraveno se více vymezit vůči Izraeli. Na všechny tyto věci reagují i Palestinci. Sjednocení palestinských frakcí totiž bránily i různé zájmy arabských zemí,“ dodala Kalhousová.

Igor Maňour, Břetislav Tureček, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme