Palestinci slaví převzetí pásma Gazy pod úplnou kontrolu

Po pásmu Gazy bude následovat Západní břeh Jordánu a Jeruzalém. V Gaze to řekl palestinský prezident Mahmůd Abbás na oficiálních oslavách samosprávy před převzetím pásma Gazy pod úplnou kontrolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelští vojáci utvářejí řetěz

Izraelští vojáci utvářejí řetěz | Foto: AFP

Mahmůd Abbás dodal, že jde o významný krok směrem k palestinskému státu s hlavním městem Jeruzalémem. Autonomie neplánovala původně oficiální oslavy. Ale po informacích, že konkurenční militantní hnutí Hamás chystá velké oslavy s vojenskými přehlídkami, nakonec samospráva oslavy uspořádala.

Jiné než vlajky autonomie nejsou povoleny. Oslavy se uskutečnily v přístavu v Gaze. Právě budoucí nový přístav, pro který už autonomie údajně získala izraelský souhlas, by se měl stát jedním z nových projektů po evakuaci židovských osad a jedním z příznaků svrchovanosti Palestinců v pásmu Gazy.

Naopak v mnoha amerických městech se chystají o víkendu demonstrace proti izraelskému odsunu z pásma Gazy. Stávky jsou nahlášeny ve Washingtonu, Chicagu, San Franciscu, New Yorku, Miami a Bostonu. V New Yorku budou protesty pokračovat i v neděli v poledne. Po Brooklynském mostě bude projíždět konvoj oranžových automobilů, jakožto symbol odporu.

Evakuace rodin z pásma Gazy a západního břehu Jordánu začne příští týden ve středu. Odsun se bude týkat všech 21 osad v pásmu Gazy a čtyř na západním břehu Jordánu, tedy zhruba 8000 lidí. Rozhodla o tom vláda a parlament.

Jaromír Janev, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme