Na 1400 Palestinců vězněných v Izraeli odvolalo plánovanou hladovku. Mělo dojít k dohodě s úřady

Asi 1400 vězněných Palestinců, kteří chtěli koncem týdne zahájit protestní hladovku, ve středu protest odvolalo. Podle agentury AFP se jim podařilo dohodnout s izraelskými vězeňskými úřady, které vyhověly jejich požadavkům. Protest proti vězeňským podmínkám, jež se zhoršily po nedávném útěku šestice trestanců z věznice v severním Izraeli, chtělo v pátek zahájit 1380 Palestinců.

Tento článek je více než rok starý.

Ramalláh Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeden z uprchlých vězňů Yaqoub Qadri u soudu poté, co byl opět dopaden.

Jeden z uprchlých vězňů Yaqoub Qadri u soudu poté, co byl opět dopaden. | Zdroj: Reuters

Šestice utekla minulé pondělí z věznice Gilboa, čtyři z uprchlíků už byli dopadeni. Útěk vyvolal napětí ve všech věznicích, v nichž Izrael zadržuje na 4000 Palestinců.

Skupina, která hrozila protestní hladovkou, chtěla obnovu návštěv příbuzných a přístup k telefonu, jak tomu bylo před útěkem.

Ačkoli Klub palestinských vězňů ve středu oznámil, že vězni od stávky upustili, protože vězeňská správa na jejich požadavky přistoupila, izraelské úřady informaci nepotvrdily.

Izraelci napětí vyvolali přesunem několika set vězňů z Gilboy do jiných věznic, prohlídkami cel a zabavením osobních předmětů. V několika zařízeních vězni založili požáry.

Právníci dvou dopadených uprchlíků, jež ve středu citovala agentura AP, tvrdí, že Izraelci jejich klienty krutě zbili. Právník Avigdor Feldman, který zastupuje vězně Zakariu Zubajdího obviněného ze zabití v Izraeli, řekl, že Izraelci Zakariju krutě zbili. Zubajdí podle něj musel být převezen do nemocnice s přeraženou čelistí a dvěma zlomenými žebry. Spolu s ním byl dopaden Mahmúd Arída, jehož na policejní stanici Izraelci nechali svléknout se donaha a několik hodin ho vyslýchali. Jeho právník Raslan Mahádžna řekl, že měl Arída viditelné zranění hlavy a že byl vyslýchán na úkor spánku.

Právníci, kteří se s uprchlíky už sešli, tvrdí, že skupina neměla žádný přesný plán, co bude dělat po útěku a že jí nepomáhal nikdo zvenčí. „Nechtěli spáchat žádný teroristický útok,“ sdělil Feldman.

Mahádžna řekl, že se od svého klienta dověděl, že vězni začali kopat tunel v prosinci. Po útěku se rozdělili do tří skupin po dvou. Snažili se dostat se z Izraele na Západní břeh Jordánu, ale kvůli posílené ostraze hranice to nedokázali.

Arída a Zubajdí nebyli schopní najít vodu a byli vyčerpaní. Byli dopadeni, když se skrývali na parkovišti v arabské vesnici Šiblí Umm al-Ghanam, další dva byli zadrženi v Nazaretu. Podle izraelských médií pomohli k dopadení místní lidé, kteří na vězně upozornili. Arídův právník to popřel a tvrdil, že policisté na vězně padli náhodou.

Policie stále pátrá po dvou zbylých uprchlících a podle listu Haarec se jednomu z nich asi podařilo dostat se do Džanínu na Západním břehu Jordánu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme