Palestinci z baziliky jsou už na Kypru

Letadlo se 13 palestinskými radikály z betlémské baziliky Zrození Páně přistálo na Kypru. Stalo se tak na základě izraelsko-palestinské dohody, která má ukončit téměř pětitýdenní obléhání chrámu izraelskou armádou. Baziliku už kromě vyhoštěných příslušníků Brigád mučedníků od Al-Aksá opustila i část civilistů. Garantem operace je Evropská unie, která má zajistit, aby deportované Palestince převzala některá ze členských zemí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

bazilika Zrození Páně

bazilika Zrození Páně | Zdroj: ČTK

Jak uvádí blízkovýchodní zpravodaj Radiožurnálu Jaromír Janev, autobus přepravující příslušníky Brigád z baziliky na letiště cestou zastavil na izraelské vojenské základně. Tam měli být údajně před tříletým vyhoštěním z palestinských území vyslechnuti. Z Kypru by Mučedníci od Al-Aksá měli během několika dní odjet do zemí Evropské unie, které budou ochotny je přijmout.

Přehrát

00:00 / 00:00

J. Janev - konec krize u baziliky

Dalších 26 osob z betlémské baziliky, příslušníků palestinských bezpečnostních složek, už dorazilo do pásma Gazy. Zatím není jasné, zda budou uvězněni, nebo je čeká svoboda. Ostatních 85 Palestinců, kteří se od 2. dubna skrývali v chrámu Zrození Páně, má být po nezbytných formalitách propuštěno.

jeden z palestinských radikálů | Foto: ČTK/EPA

Izraelská policie z chrámu poté vyvedla 13 mírových aktivistů z Evropy, kteří svatyni odmítali opustit, dokud nebude celá krize definitivně vyřešena. Byli obviněni z nerespektování zákazu vstupu do vojenského prostoru a zřejmě skončí ve vazbě.

Jak Radiožurnálu řekla naše velvyslankyně na Kypru Věra Jeřábková, třináct palestinských radikálů z baziliky bylo po příletu na ostrov převezeno do hotelu v Larnace. "Vzhledem k choulostivosti celého případu jsou pod přísným dohledem, jsou střeženi bezpečnostními hlídkami. Na území Kypru budou minimálně do pondělí a předpokládá se, že kyperská diplomacie bude horečnatě vyjednávat s představiteli Evropské unie o jejich dalším osudu. Kypr tímto svým úsilím dává i určitý signál EU, že bude spojencem v řešení problémů na Blízkém východě a že je ochoten, připraven a schopen se zapojit do společné bezpečnostní a zahraniční politiky Unie."

Krize v Betlémě vypukla začátkem dubna, kdy se v bazilice ukrylo asi 200 osob před izraelskými vojáky, kteří vnikli do města. Izrael zpočátku trval na tom, že Palestinci se musejí vzdát. Později ale ustoupil od svého požadavku, když Palestina svolila, že 13 ozbrojenců bude dopraveno do exilu a dalších 26 bude posláno do pásma Gaza. Civilisté se mohou vrátit do svých domovů na palestinských územích.

Na odpoledne chystá izraelská armáda zásah v pásmu Gazy proti členům hnutí Hamas, které se přihlásilo k úternímu atentátu v izraelském městě Ríšon Leción. Při něm zahynulo 16 lidí a na 50 jich bylo zraněno

Mezitím došlo k prvnímu obvinění izraelských vojáků z okrádání Palestinců během vojenské kampaně na západním břehu Jordánu. Armáda uznala některé stížnosti Palestinců ohledně drancování a zahájila vyšetřování příslušníků vlastních sil.

Milan Kopp, Robert Mikoláš, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme