Palestinci žádají svolat zasedání Rady bezpečnosti OSN

Palestinská strana dnes znovu požádala o svolání naléhavého zasedání Rady bezpečnosti OSN. Na něm by mělo být rozhodnuto o vyslání sil OSN na ochranu Palestinců na okupovaných územích a v Jeruzalémě. Oznámily to agentury AFP a AP. Tuto žádost podle agentur vznesl palestinský pozorovatel u Spojených národů Násir Kidva v dopise adresovaném předsedovi RB OSN, namibijskému velvyslanci Martinu Andjabaovi. Kidva v něm obvinil Izrael z "pokračování kampaně teroru proti palestinskému obyvatelstvu", z porušování Ženevské konvence a z bezostyšného pohrdání dohodami dosaženými na summitu v egyptském Šarm aš- Šajchu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Vyzýváme Radu bezpečnosti k urychlenému svolání schůze s cílem posoudit situaci a ustavit ochranné síly OSN, které by byly vyslány na okupovaná palestinská území včetně Jeruzaléma k naléhavě potřebné ochraně palestinského civilního obyvatelstva," praví se v Kidvově listu.

Izrael jakoukoliv vnější intervenci do mírového procesu odmítl, s výjimkou zprostředkovatelské mise Spojených států, kterou obě strany akceptují. Tuto úlohu USA by ovšem mohla podkopat rezoluce obviňující Palestince z násilností vůči Izraeli, kterou dnes navzdory předcházejícím varováním před "rozpoutáním vášní" přijala drtivou většinou Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu.

Převahou 350 hlasů proti 30 poslanci dolní komory Kongresu v rezoluci vyzývají Palestince k ukončení násilí, které už stálo na 130 lidských životů. Vyjadřují v ní také svou "solidaritu s židovským státem a obyvateli Izraele v této kritické době" a odsuzují palestinské vedení za "podněcování násilností" a za to, že "tak dlouho dělalo tak málo pro zastavení násilí".

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme