Palestinci zastřelili šest lidí v izraelském autobuse

Palestinští ozbrojenci zaútočili střelbou na izraelský autobus u města Šlomy v blízkosti izraelsko-libanonských hranic. Při atentátu zemřelo nejméně šest Izraelců a dva útočníci. Útok měl být podle Palestinců odvetou za obsazení města Ramalláh na západním břehu Jordánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelské tanky | Foto: ČTK/AP

Podle informací katarské televize Al-Džazíra zaútočili na autobus čtyři Palestinci. Izraelští příslušníci bezpečnostních sil tři z nich zastřelili, po čtvrtém pátrají. Palestinské i libanonské zdroje odmítly první informace, podle kterých ozbrojenci pronikli na izraelské území z Libanonu. Podle izraelského rozhlasu to zatím není úplně vyloučeno.

Palestinské zdroje uvádějí, že útok je odvetou za obsazení Ramalláhu a za zásahy izraelské armády v tomto městě a v nedalekých uprchlických táborech. Podle izraelských vojenských představitelů z míst, kde armáda zasahuje, vyrážejí palestinští radikálové k útokům, včetně atentátů na izraelského ministra Zeeviho vloni v říjnu.

Izraelská armáda ráno obsadila Ramalláh na západním břehu, který je fakticky hlavním městem palestinské autonomie. Při zásahu zemřeli nejméně tři Palestinci. Izraelské vojenské jednotky obsadily ve městě všechny strategické body a město ovládly, s výjimkou části města, kde se nacházejí hlavní úřady autonomní správy.

Armáda také obklíčila přilehlý uprchlický tábor Amharí. Podle některých zdrojů tam už probíhá zatýkaní stovek Palestinců. Při nočním izraelském zásahu v palestinském uprchlickém táboře v Džabáji na severu pásma Gazy bylo zabito 18 Palestinců. Palestinská samospráva vyzvala obyvatele táborů, aby se izraelským jednotkám bránili. Cílem nynější vojenské operace na autonomních územích je podle Izraele vypátrat palestinské teroristy a zabavit jim zbraně.

Podle izraelských vojenských představitelů citovaných místním rozhlasem se v Ramalláhu jedná o největší armádní operaci od začátku palestinského povstání před téměř osmnácti měsíci. Televize Al-Džazíra citovala autonomního ministra informací, který řekl, že tato operace je nanejvýš nebezpečná jak z hlediska bezpečnostního, tak z pohledu politických perspektiv.

Palestinská autonomie v reakci na izraelskou ofenzívu odmítla schůzku vysokých bezpečnostních představitelů Izraele a Palestiny. Setkání mělo navázat na pondělní jednání izraelského ministra zahraničí Šimona Perese s předsedou autonomního parlamentu Ahmadem Kurájou. Katarská televizní stanice Al-Džazíra citovala šéfa jedné z tajných služeb v pásmu Gazy Muhammada Dahlána, podle něhož se autonomie nepodřídí americkému tlaku na uskutečnění schůzky, protože při zásazích izraelské armády k tomu nejsou vhodné podmínky. Podle vedoucího úřadu autonomní vlády Ahmada Abdara Rahmána se Izrael znovuobsazením Ramalláhu připravuje na okupaci všech palestinských území.

Série izraelsko-palestinských střetů pokračovala i v noci na úterý. Při útoku izraelských vrtulníků na postavení palestinských bezpečnostních sil v okolí Dajr Baláhu v pásmu Gazy byl zabit jeden příslušník těchto jednotek a tři byli zraněni. Izraelská armáda zaútočila také na postavení osobní ochranky prezidenta palestinské autonomie Jásira Arafata, a na postavení námořní policie. Palestinští radikálové zastřelili u židovské osady Kirjat Sefer na západním břehu Jordánu jednoho Izraelce a dva zranili.

Generální tajemník Kofi Annan OSN podle svého mluvčího Freda Eckharda požádal o svolání veřejné schůze rady, kde bude apelovat na obě strany, tedy na izraelského premiéra Ariela Šarona a na prezidenta palestinské autonomie Jásira Arafata.

Annan odpoví na snahu USA, které si přejí, aby se Izraelci a Palestinci vrátili za jednací stůl a prozkoumali možnosti obnovení politického procesu. Rovněž vyjádří přesvědčení, že není možné, aby se násilí i nadále vymykalo kontrole.

Snímky z palestinských území po zásahu izraelských jednotek najdete pod odkazem FOTOGALERIE.

Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová, Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme