Palestinci znovu půjdou do OSN požádat o plné uznání státu, varoval šéf LAS

Palestinci se brzy obrátí na Radu bezpečnosti OSN, aby je uznala za plnohodnotný stát. Při vůbec první návštěvě palestinského Rámalláhu to prohlásil šéf Arabské ligy Nabíl al-Arabí. Mírový proces podle něj zcela selhal. Palestinci tvrdí, že překážkou v obnovení rozhovorů je pokračující výstavba židovských osad na okupovaných územích.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf Ligy arabských států Nabíl al-Arabí | Zdroj: Reuters

Nabíl al-Arabí prohlásil, že promarněných bylo celých uplynulých dvacet let, kdy Palestinci s Izraelem s přestávkami jednali. Jak řekl, pokud se teď do věci aktivněji vloží Arabská liga a Evropská unie, podmínky se zcela změní.

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v týdnu varoval, že pokud bude Izrael i po lednových volbách zadržovat palestinské peníze a stavět další tisíce osadnických bytů, předá prý klíče od Palestinské autonomie izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi.

Jinými slovy tak zopakoval hrozbu, že by Palestinci vrátili plnou odpovědnost za celá okupovaná území židovskému státu.

Izraelské plány na tisíce dalších bytů pro osadníky silně kritizuje i mezinárodní společenství. Dokonce i Američané je nedávno označili za provokaci.

Jak píše deník Ha'arec, na kritiku politiky židovského státu vůči Palestincům už naráží i izraelský velvyslanec v Praze Ja'akovLevy. V interním dokumentu údajně napsal, že Češi plně podporovali Izrael při jeho nedávných útocích na palestinskou Gazu. Zanedlouho ale Izrael ohlásil výstavbu domů pro další desítky tisíc osadníků v Palestině. V tu chvíli prý Levy poprvé za čtyři roky svého působení v Česku slyšel i výhrady.

Břetislav Tureček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme