Patnáctiletý Palestinec zemřel při protestech na Západním břehu Jordánu. Zastřelili ho Izraelci

Izraelští vojáci ve středu na palestinském Západním břehu Jordánu zabili patnáctiletého Palestince. Střela ho zasáhla do hlavy. Mladý muž se účastnil protestu proti izraelskému plánu na zábor pozemků ve prospěch židovských osad.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinský demonstrant na Západním břehu Jordánu "vrací" izraelským vojákům granát se slzným plynem | Foto: Mohamad Torokman | Zdroj: Reuters

Podle palestinského ministerstva zdravotnictví mladík na následky zranění zemřel v nemocnici. Izraelci proti protestu zasahovali ve vesnici u Nábulusu. Na akci se sešlo několik desítek Palestinců a izraelští vojáci je chtěli rozehnat.

Uznání židovských osad boří mýtus o okupaci palestinských území, tvrdí americký profesor

Číst článek

Demonstranti na ně házeli kamení a vojáci podle svědků, které citovala agentura AP, použili slzný plyn a gumové projektily. Ministerstvo zdravotnictví však uvedlo, že mladý muž byl zasažen ostrou municí. Izraelská armáda se k incidentu nevyjádřila.

Izraelské Hnutí za okamžitý mír v únoru oznámilo, že Izrael připravuje výstavbu 1700 nových bytů pro osadníky na Západním břehu Jordánu. Izrael toto území okupuje od roku 1967 a podle mezinárodních zákonů na něm stavět nemá.

USA v lednu zveřejnily mírový plán, v němž se počítá s anexí části Západního břehu, takže by Izraeli připadlo na 120 osad, jež obývá půl milionu Židů. Pro Palestinu plán počítá s územně nesouvislým a nesuverénním státem, který může vzniknout po splnění určitých podmínek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme