Rakousko 0:1 Česko

Palestinská atentátnice zranila tři vojáky

Nejméně tři izraelští vojáci byli zraněni při útoku palestinských atentátníků na silnici spojující Jeruzalém a Tel Aviv. Všichni tři Palestinci přišli při akci o život. Sebevražednou atentátnicí byla už podruhé v historii palestinských povstání žena. Izraelské jednotky odpověděly vpádem do palestinského města Džanín na západním břehu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch | Foto: HZS Praha

Incident se odehrál na kontrolním stanovišti blízko izraelské osady Makkabim na západním břehu Jordánu. Ve chvíli, kdy vojáci kontrolovali vozidlo, odpálila žena pás s výbušninami, který měla připevněný na těle. Další dva útočníci se i přes zranění neúspěšně pokoušeli uprchnout a při přestřelce přišli o život.

Izraelské jednotky v reakci na atentát vpadly do palestinského města Džanín na západním břehu. Při přestřelkách bylo zabito pět palestinských policistů. Další Palestinec byl zabit a dalších 60 zraněno při předchozích střetech mezi izraelskými vojáky a Palestinci v uprchlickém táboře Balátá u Nábulusu. Tábor také obklíčily izraelské tanky. Jeden Palestinec byl v následujících střetech zabit a deset dalších zraněno.

K incidentům dochází ve chvíli, kdy podle analytiků v oblasti vyvolává mírová iniciativa saudskoarabského korunního prince Abdalláha bin Abdal Azíze zatím nečekaně příznivou reakci ve Spojených státech i v Izraeli. Mírová iniciativa spočívá v nabídce úplného uznání Izraele všemi arabskými státy, pokud se Izrael stáhne ze všech území, která v roce 1967 při arabsko-izraelské válce okupoval.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme