Palestinská atentátnice zranila tři vojáky

Nejméně tři izraelští vojáci byli zraněni při útoku palestinských atentátníků na silnici spojující Jeruzalém a Tel Aviv. Všichni tři Palestinci přišli při akci o život. Sebevražednou atentátnicí byla už podruhé v historii palestinských povstání žena. Izraelské jednotky odpověděly vpádem do palestinského města Džanín na západním břehu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

výbuch | Foto: HZS Praha

Incident se odehrál na kontrolním stanovišti blízko izraelské osady Makkabim na západním břehu Jordánu. Ve chvíli, kdy vojáci kontrolovali vozidlo, odpálila žena pás s výbušninami, který měla připevněný na těle. Další dva útočníci se i přes zranění neúspěšně pokoušeli uprchnout a při přestřelce přišli o život.

Izraelské jednotky v reakci na atentát vpadly do palestinského města Džanín na západním břehu. Při přestřelkách bylo zabito pět palestinských policistů. Další Palestinec byl zabit a dalších 60 zraněno při předchozích střetech mezi izraelskými vojáky a Palestinci v uprchlickém táboře Balátá u Nábulusu. Tábor také obklíčily izraelské tanky. Jeden Palestinec byl v následujících střetech zabit a deset dalších zraněno.

K incidentům dochází ve chvíli, kdy podle analytiků v oblasti vyvolává mírová iniciativa saudskoarabského korunního prince Abdalláha bin Abdal Azíze zatím nečekaně příznivou reakci ve Spojených státech i v Izraeli. Mírová iniciativa spočívá v nabídce úplného uznání Izraele všemi arabskými státy, pokud se Izrael stáhne ze všech území, která v roce 1967 při arabsko-izraelské válce okupoval.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme