Palestinská města čelí mohutné ofenzivě Izraelců

Izraelské vojenské letectvo znovu útočí na palestinská města. Armáda zasahovala na několika místech na území západního břehu Jordánu a v pásmu Gazy. Podle dostupných informací bylo zabito sedm Palestinců. Izraelské tanky vjely poprvé za 17 měsíců trvání palestinského povstání přímo do města Gaza. Cílem útoků se stalo i sídlo palestinského předáka Jásira Arafata v Ramalláhu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

budova Hlasu Palestiny po útoku | Foto: ČTK/EPA

Terčem dopoledních útoků se staly základny palestinské policie v centru Nábulusu na západním břehu Jordánu. Krátce poté bojové letouny F-16 a vrtulníky Apache zaútočily na budovu ochranné služby Síla 17 prezidenta palestinské autonomie Jásira Arafata v Ramalláhu a zničily ji. Budovy se nacházejí v blízkosti sídla generálního tajemníka hnutí Fatah Marvána Barghútího.

Ve městě Tulkarm zase proběhla rozsáhlá pátrací akce po jednom ze dvou palestinských ozbrojenců, kteří kolem osmé hodiny ráno napadli stanoviště izraelské armády poblíž vesnice Baká aš-Šarkíja. Jeden z pachatelů byl zabit už při útoku, druhému se podařilo uprchnout. Cílem náletu se stal také uprchlický tábor Chán Júnis v pásmu Gazy.

Podle izraelských představitelů jsou nejnovější útoky reakcí na předchozí smrt šesti izraelských vojáků. Noční útoky směřovaly také na budovu rozhlasové a televizní stanice Hlas Palestiny i sídlo palestinského předáka Jásira Arafata. Při útocích zahynulo pět Palestinců a 26 jich bylo zraněno. Samotný Arafat vyvázl bez zranění. Izraelský kabinet v této souvislosti rozhodl, že odvetné zásahy se budou stupňovat.

Dá se očekávat, že na zásahy zareagují palestinské radikální organizace. Evropská unie varovala už obě strany konfliktu, aby zanechaly násilí. Obrátila se hlavně na Izrael, aby si uvědomil, že palestinský předák Jásir Arafat je jediným legitimním partnerem pro mírová jednání.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme