Palestina obnoví jednání s Izraelem. Důvodem je neuskutečněný plán na anexi Západního břehu

Palestinská samospráva (PA) oznámila, že obnoví spolupráci s Izraelem přerušenou v květnu kvůli záměru izraelské vlády anektovat části Západního břehu Jordánu, který Izrael okupuje od války v roce 1967. Plán anexe izraelská vláda zatím neuskutečnila, pozastavila ho zřejmě v souvislosti s nedávným navázáním diplomatických vztahů se Spojenými arabskými emiráty a Bahrajnem.

Jeruzalém Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinský vůdce Mahmúd Abbás | Foto: Mohamad Torokman | Zdroj: Reuters

„Ve světle mezinárodních kontaktů Mahmúda Abbáse a po získání písemného i ústního závazku, který jsme dostali od Izraelců, obnovíme vztahy tam, kde byly před 19. květnem 2020,“ napsal na twitteru podle izraelských médií Husajn Šajch, poradce předsedy Palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse.

Izrael a Súdán se dohodly na normalizaci vzájemných vztahů, oznámil Trump. Další země mají následovat

Číst článek

Izraelská a palestinská vláda spolupracují v několika oblastech od hospodaření s vodou po bezpečnost. Kvůli pozastavení spolupráce přišla palestinská samospráva i o příjmy z daní a cel, které Izrael pro samosprávu vybírá. Agentura AFP v úterý uvedla, že obnovení spolupráce pomůže i v péči o pacienty s covidem-19, například při jejich převozu z palestinských území do izraelských nemocnic.

Hnutí Hamás, která ovládá Pásmo Gazy a které má dlouhodobé spory s Abbásovou vládou, označilo oznámení o obnovení spolupráce za „ránu do zad“ snahám o palestinskou jednotu. Podle Hamásu se tím podkope „národní a strategický boj proti okupaci a anexi“.

Vliv Spojených států

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu loni před volbami slíbil voličům, že je připraven anektovat část Západního břehu Jordánu, včetně všech tamních židovských osad. Ty jsou na tomto okupovaném území přitom budovány v rozporu s mezinárodním právem. S touto oblastí, Pásmem Gazy a východním Jeruzalémem ale Palestinci počítají pro svůj budoucí stát. Netanjahua dosud podporuje jeho blízký spojenec, americký prezident Donald Trump, jehož volební období končí v lednu 2021.

Novým americkým prezidentem se podle médií stane demokrat Joe Biden, od něhož Palestinci čekají vstřícnější přístup. Trump se angažoval v řešení izraelsko-palestinského konfliktu, ale jeho plán, který po několika odkladech představil začátkem letošního roku, podle mnohých straní Izraeli.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme