Palestinská vláda rezignovala, chystají se rozsáhlé změny

V Rámalláhu rezignovala palestinská vláda vedená Salámem Fajjádem. Prezident Mahmúd Abbás už dosavadního premiéra pověřil sestavením nového týmu, který se má ale výrazně lišit od toho současného.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ramalláh. Ilustrační obrázek | Foto: Ralf Lotys

O rekonstrukci vlády se v Palestině mluví už řadu měsíců. Kabinet není úplný, někteří jeho členové jsou v pásmu Gazy, jiní rezignovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Rámalláhu rezignovala palestinská vláda. S podrobnostmi se do Světa o jedné přihlásil zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

Celé to souvisí s vnitřním pnutím a konfliktem mezi hnutím Fatah, které dominuje prozápadnímu režimu, a hnutím Hamas, které vládne v pásmu Gazy a odmítá se na současné moci podílet, ačkoliv před pěti lety vyhrálo parlamentní volby.

Už v sobotu palestinské vedení vyhlásilo, že v létě uspořádá prezidentské i parlamentní volby. Opoziční Hamas ale oznámil, že je bude bojkotovat. Pokud tedy hlasování vůbec proběhne, bude to pouze na území západně od Jordánu a nikoli v pásmu Gazy.

Azíz Duvajk, který je legitimně zvoleným šéfem parlamentu za Hamas uvedl, že vláda v Rámalláhu nemá podle palestinské ústavy právo vyhlašovat volby bez parlamentního souhlasu.

Správně měly být parlamentní volby loni a prezidentské už o rok dříve. Opozice tedy tvrdí, že prezident Mahmúd Abbás a jeho Západem podporovaný tábor je u moci nezákonně.

Fajjádův kabinet dostává peníze ze Západu a vojensky za ním stojí i Izrael. I někteří činitelé z tohoto tábora ale připouštějí, že v očích řadových Palestinců nemá Fajjádova vláda příliš dobrou reputaci.

Hlavní palestinský vyjednavač s Izraelem rezignoval

V sobotu také rezignoval hlavní palestinský vyjednavač v mírovém procesu s Izraelem Sáib Irikát. Podle jeho vlastních slov to nesouviselo s tím, že je mírový proces v patové situaci. Odráží se na tom jiná palestinský krize, a to odhalení tajných dokumentů televizí Al-Džazíra.

Dokumenty ukazují, že palestinské vedení vycházelo daleko víc vstříc Izraeli, než pak říkalo své vlastní veřejnosti. Například se vzdalo práva na návrat palestinských uprchlíků a některých částí okupovaného východního Jeruzaléma ve prospěch Izraele.

Sáib Irikát říká, že právě proto odešel, protože ho to ukázalo ve velmi špatném světle a naprosto ztratil důvěru v očích palestinské veřejnosti.

Igor Maňour, Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme