Palestinské hnutí Fatah zažilo politické zemětřesení. Obměnilo skoro celé vedení

Palestinské hnutí Fatah má nové vedení. V ústředním výboru hnutí zůstali jen tři dosavadní členové, ostatních 15 jsou úplně nové tváře. Vyplývá to z neoficiálních výsledků vleklých vnitrostranických voleb.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kongres Fatahu v Betlémě | Zdroj: ČTK

Kongres Fatahu začal v Betlémě už minulé úterý, a který se koná poprvé po 20 letech, měl původně skončit po třech dnech. Jednání dvou tisíc delegátů ale protáhly organizační zmatky a názorové šarvátky.

V některých okamžicích byla atmosféra v Betlémě tak výbušná, že pořadatelé raději vykázali přítomné novináře.

K napjaté atmosféře přispěla skutečnost, že konkurenční Hamás nepustil na kongres delegáty z pásma Gazy a ti mají obavy, že budou vyšachováni při volbách nového vedení. Do toho přišel dopis od saúdskoarabského krále Abdalláha. Jak napsal, vnitřní sváry dělají palestinské kauze větší škodu než izraelská okupace.

Teprve úterý má přinést oficiální výsledky nejen pro volbu ústředního, ale také revolučního výboru. Mezi špičky Fatahu se podle všeho probojoval asi nejoblíbenější palestinský politik Marván Barghútí, o kterém je zejména na západě málo dostupných informací, a to hlavně proto, že si odpykává čtyřnásobný doživotní trest za organizování vražd Židů a teroristické útoky. Mnohými Palestinci je Barghútí často označován za jediného nástupce Jásira Arafata.

Takzvaná stará garda Fatahu kolem palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse utrpěla těžkou porážku. Sám Abbás má však svoji pozici jistou už od soboty. Jeho administrativa je ale často spojována s korupcí a zneužíváním moci. Západ a Izrael ji ale považuje za partnery v mírovém procesu, a to i navzdory faktu, že nemá faktickou kontrolu nad pásmem Gazy, které od roku 2006 respektive 2007 ovládá Hamás.

Přečtěte si také:
Fatah: za smrt Jásira Arafata nese odpovědnost Izrael
Abbás: Palestinské hnutí Fatah slibuje úsilí o mír, nezříká se ale dalšího boje proti Izraeli
Palestinské hnutí Fatah zahajuje svůj kongres, vyjasnit má i postoj k Izraeli

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme