Palestinské hnutí Hamás zavádí povinné šátky ve školách

Palestinská vláda v pásmu Gazy zavedla ve státních školách povinné zahalování děvčat a zakázala jim nošení džínsů. Informují o tom palestinská média. Gazu ovládá náboženské hnutí Hamás. To sice odmítá zavést islámské právo, v podobných případech ale argumentuje tradicemi a místní kulturou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muslimské dívky

Muslimské dívky | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Do vládních škol v Gaze chodí čtvrt miliónu dětí. Donedávna nosily uniformy. Hamás je teď zrušil s odůvodněním, že to v tíživé situace v pásmu Gazy klade vysoké finanční nároky na rodiče.

Ředitelé jednotlivých škol se měli rozhodnout, co uniformy nahradí. A protože drtivá většina děvčat přišla do školy v plášti a šátku, stalo se toto islámské oblečení povinné pro všechny. Žákyním a studentkám, které by se ukázaly bez šátku nebo v džínech, hrozí vykázání z učebny.

Úřady také rozhodly, že v dívčích školách nebudou smět vyučovat muži a naopak. Kritici Hamásu to vše považují za násilnou islamizaci Gazy.

Katarína Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme