Palestinské organizace slibují za smrt Rantísího odplatu

Palestinci v Gaze pohřbili tělo předáka Hamasu Abdala Azíze Rantisího. Toho včera se dvěma bodyguardy zabili izraelští vojáci. Desetitisíce Palestinců v ulicích Gazy i v sousedním Džanínu volaly po pomstě a střílely do vzduchu. Atentát vyvolal kladný ohlas na izraelské politické scéně. Útok nepodporují jedině politikové zastupující Araby žijící v Izraeli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Abdal Azíz Rantisí na archivním snímku | Zdroj: ČTK

Palestinský ministr zahraničí Nabíl Šás odsoudil atentát na doktora Rantísího a uvedl pro Al Džazíru, že tato politika atentátů povede k další eskalaci napětí. Pásmo Gazy a západní břeh jordánu doslova vřou po atentátu na Rantísího. Ten následoval jen několik týdnů po atentátu na zakladatele a prvního duchovního vůdce Hamásu šejcha Ahmada Jasína.

Podle agentury Reuters už hnutí Hamas rozhodlo o Rantisího nástupci. Jeho jméno však z bezpečnostních důvodů tají. Velká Británie a Jordánsko zavraždění předáka palestinského Hamasu odsoudily. Británie tento krok považuje za protiprávní a kontraproduktivní, Jordánsko ho označilo za "ohavný zločin". Bílý dům v reakci na atentát na Rantisího uvedl, že Izrael má právo se bránit. Vůdce palestinského radikálního hnutí Hamas zabili Izraelci podle Washingtonu proto, že mají obavy o destabilizaci situace na Blízkém východě.

Na adresu Izraele přicházejí z celého světa nesouhlasné, káravé i kritické reakce. Bílý dům se přímé kritiky zdržel a jen vyzval židovský stát k pečlivému posouzení důsledků svých akcí a všechny strany blízkovýchodního konfliktu k maximální zdrženlivosti. Izraelský útok na Rantisího odsoudili ministři zahraničí Velké Británie, Německa a Francie i vysoký představitel EU pro zahraniční a bezpečnostní politiku Javier Solana. Mnohem ostřejší formulace přicházejí z arabského světa. Podle egyptského ministra zahraničí Ahmada Máhira věrolomná vražda Rantisího ukázala skutečné záměry Izraele. Za odporný zločin pak označilo útok Jordánsko. Liga arabských států a Libanon ocejchovali útok jako další čin izraelského státního terorismu.

Markéta Kaclová, Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme