Palestinské radikální organizace popřely zprávy o příměří

Palestinský prezident Mahmúd Abbás pokračuje ve snaze obnovit mírová jednání se židovským státem. Spolu s hnutími Fatah, Hamás a Islámský džihád prý dospěl k dohodě o zastavení palby proti Izraeli na dobu jednoho měsíce. Hamás i Islámský Džihád ale tvrzení popírají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

palestinští ozbrojenci

palestinští ozbrojenci | Zdroj: ČTK

Izraelský ministr obrany Šaul Mofaz ráno oznámil, že se Abbás s oběma hnutími domluvil na třicetidenním příměří platném pro pásmo Gazy. "Tato dohoda byla uzavřena výměnou za integraci zejména Hamasu do palestinských politických institucí," uvedl Mofaz.

Mluvčí Hamásu ale popřel, že by se hnutí k příměří zavázalo. Zároveň uvedl, že Hamás je připraven uvažovat o klidu zbraní za podmínky, že Izrael zastaví všechny formy bezpečnostních operací včetně atentátů na radikály.

"To, co řekl Mofaz, není správné. Opakovali jsme, že hnutí je připraveno zabývat se záležitostí klidu zbraní. Klid však nebude bez nějaké ceny za to. Nepřijmeme to, nebude-li jasný závazek od okupantů, že zastaví všechny druhy agrese," citovala agentura Reuters mluvčího Hamasu.

Na tento vývoj zareagoval mluvčí izraelského ministerstva zahraničí, který řekl, že pokud Palestinci zastaví násilí, Izrael odpoví stejným způsobem. Mluvčí izraelské diplomacie zároveň obvinil některé palestinské organizace se sídlem v syrské Damašku, že se snaží brzdit nebo dokonce zastavit úsilí palestinského prezidenta o příměří.

Přibližně tři tisíce palestinských policistů se už rozmístily v pásmu Gazy podél hraniční linie s izraelským územím a na kritických místech, pásma odkud ozbrojenci donedávna odpalovali rakety Kassám nebo minometné střely.

Palestinští policisté jsou dobře viditelní a už pouhou přítomností doposud zabránili jakýmkoli pokusům o útoky na Izrael nebo na židovské osady v pásmu. Hlídkují i na místech, kudy radikálové pronikali k útokům. Izrael v sobotu ocenil, že za poslední tři dny proti němu nebyla vystřelena ani jedna raketa nebo střela.

Petr Doležel, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme