Palestinské samosprávě hrozí kolaps, Izrael jí přestal převádět peníze vybrané na daních

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu se rozhodl zmrazit měsíční převod daní, které jeho země vybírá pro palestinskou samosprávu. Reaguje tak na snahu Palestiny začlenit se do jurisdikce Mezinárodního trestního soudu (ICC). Agentuře Reuters to dnes řekl nejmenovaný izraelský představitel.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu | Zdroj: Reuters

„Právě Palestinská samospráva uzavřela pakt s Hamásem, který by se sám měl třást před Mezinárodním trestním soudem. Válečné zločiny totiž spáchal Hamás necílenou raketovou palbou na izraelská města,“ odmítl poradce izraelského premiéra palestinskou snahu přistoupit k trestnímu tribunálu.

Izrael dosud ve prospěch Palestinců vybírá daň z přidané hodnoty ze zboží dováženého na palestinská území. Zmrazení se prý týká plánovaného převodu 500 milionů izraelských šekelů (téměř tři miliardy korun) vybraných během prosince.

Palestinci se přitom na tyto daňové převody spoléhají při hrazení nákladů na provoz své vlády a při vyplácení mezd zaměstnancům ve veřejném sektoru, píše Reuters.

„Pokud se Izrael domnívá, že nás pomocí ekonomického tlaku odvrátí od snahy o získání svobody a nezávislosti, pak se mýlí,“ uvedl hlavní palestinský mírový vyjednávač Saíb Irikát. Zmrazení převodu peněz zároveň označil za akt „pirátství“.

„Jsou to peníze palestinského lidu a Izrael není žádnou dárcovskou zemí,“ prohlásil.

Palestinský velvyslanec Rijád Mansúr v pátek na půdě Organizace spojených národů předložil oficiální žádost o začlenění Palestiny do jurisdikce ICC. Soubor dokumentů obsahoval také Římský statut, po jehož ratifikaci by se tento soud stal příslušným pro souzení zločinů na palestinských územích, včetně Pásma Gazy.

Palestina. Po konfliktu Izraele s Hamásem zůstaly v Pásmu Gazy desítky tisíc poškozených nebo zničených budov | Foto: Štěpán Macháček

Římský statut, tedy zakládající smlouvu ICC, ve středu na mimořádném zasedání palestinského vedení v Ramalláhu podepsal prezident Mahmúd Abbás. Tento krok přišel pouhý den poté, co Rada bezpečnosti OSN zamítla návrh rezoluce požadující stažení Izraele z okupovaných území do tří let.

Izrael už ve čtvrtek soud vyzval, aby palestinskou žádost o členství zamítl, protože prý nepochází od státu, ale od skupiny údajně spjaté s teroristickou organizací.

Podle izraelského ministra infrastruktury a regionálního rozvoje Silvana Šaloma jednostranný krok Palestinců porušil mírovou dohodu z Osla, kterou v roce 1993 uzavřeli izraelský premiér Jicchak Rabin a palestinský vůdce Jásir Arafat.

To by podle něj mohlo negativně ovlivnit ochotu Izraele uzavřít s Palestinci jakoukoli dohodu v budoucnu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme