Palestinské vedení vyzvalo k příměří mezi Izraelem a Palestinci

Palestinská samospráva vyzvala k úplnému zastavení palby. Reagovala tak na dnešní sebevražedný útok v pásmu Gazy, který provedla na přechodu na izraelské území ozbrojená křídla tří palestinských organizací - Fatahu, Hamásu a Lidových výborů odboje. Při atentátu zahynulo šest izraelských občanů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelští vojáci | Foto: ČTK/AP

Mluvčí úřadu prezidenta Nabíl abú Rudejna dnes řekl, že takovéto útoky škodí autonomii i všem Palestincům a poškozují jejich zájmy. Předpokládá se, že Izrael omezí práci palestinských dělníků na přechodu i jeho provoz.

K výzvě úplného zastavení palby přistoupila autonomie proto, že militantní organizace protestují u nové palestinské reprezentace proti pokračujícím operacím izraelské armády zaměřeným na radikály, při kterých za poslední dny zemřeli nejméně tři příslušníci palestinských organizací a také tři civilisté.

Útok na izraelské vojenské stanoviště u přechodu Karni se odehrál včera ve 22:00 SEČ. Palestinští bojovníci zahájili nejprve palbu z automatických zbraní, později pak poblíž stanoviště odpálili bombu vážící přes 150 kilogramů. Kromě tří sebevražedných atentátníků přišlo o život šest izraelských vojáků, přes 20 osob bylo zraněno.

V reakci na atentát vystřelil izraelský vojenský vrtulník dvě rakety na budovu Islámského Džihádu v palestinském uprchlickém táboře Dajr Baláh. Výbuch raket budovu, která oficiálně byla využívána na charitativní účely, značné poškodil a zranil jednoho muže. Izraelský rozhlas uvedl, že rakety byly vystřeleny na dům, v němž se konaly schůzky islámských radikálů.

Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme