Palestinskému prezidentovi Abbásovi hrozí vzpoura vlastních lidí

Palestinský prezident Mahmúd Abbás odložil jmenování nové vlády. Někteří členové jeho vlastního umírněného hnutí Fatah mu totiž hrozí otevřenou vzpourou, protože je do nového kabinetu nezahrnul. Vládu prý nebude uznávat ani opoziční radikálnější hnutí Hamás. Komentátoři tak mluví o další ztrátě legitimity Zzápadem podporovaného Abbáse.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás

Mahmúd Abbás | Foto: Marián Vojtek

Nový kabinet měl být vládou národní jednoty zahrnující také islamisty, kteří kontrolují pásmo Gazy. Jenže rozhovory Fatahu a Hamásu opět skončily fiaskem, a tak prezident Abbás chce ustavit nový tým vedený dosavadním premiérem Salámem Fajjádem.

K radikálnímu Hamásu se ovšem v kritizování Abbáse přidávají jeho vlastní lidé. Mají pocit, že jejich frakce byla odstavena na vedlejší kolej.

V prezidentově hnutí navíc doutná další krize. Fatah není už léta schopný svolat svůj sjezd. Teď Abbás rozhodl, že by měl být v červenci na západním břehu Jordánu. To znamená, že na konferenci nebude moci přijet řada jeho kritiků žijících v exilu. Na okupovaná palestinská území je totiž nepustí izraelské úřady.

Přečtěte si také:
V Bruselu se jednalo o možném vytvoření jednotné palestinské vlády
Palestinský prezident Mahmúd Abbás jednal v Praze
Spojené státy naznačily podporu začlenění Hamásu do palestinské vlády
Palestinský prezident Abbás náhle zrušil návštěvu Prahy
Znesvářené palestinské frakce se usmiřují v Senegalu

Martin Hromádka, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme