Palestinský Fatah by se mohl dočkat finanční podpory

V New Yorku se u příležitosti právě začínajícího dvaašedesátého zasedání Valného shromáždění OSN sešel takzvaný blízkovýchodní kvartet. Šéfové diplomacií Spojených států, Ruska, Evropské unie a generální tajemník Spojených národů podpořili blížící se mezinárodní konferenci věnovanou řešení palestinsko-izraelského konfliktu, od které si zejména její organizátoři - Američané - hodně slibují.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair

Tony Blair | Foto: AFP

Kvartet pod vedením bývalého britského premiéra Tonyho Blaira se shodnul na potřebě přímé finanční podpory pro sekulární hnutí Fatah palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse, která by mohla začít už příští rok. Od ní si mocnosti slibují, že pomůže oslabit vliv islamistického Hamasu na palestinských územích. Hamas totiž od jara kontroluje pásmo Gazy.

Aktuální vztahy mezi Izraelem a Palestinskou autonomií komplikuje čerstvý pokus židovského státu o porážku Hamasu prohlášením Gazy nepřátelským územím, izolovaným od Izraele. Blízkovýchodní kvartet se shodnul na tom, že izraelská taktika izolace Hamasu nemůže zároveň způsobit prudké zhoršení humanitární situace tamních obyvatel.

Kabinet premiéra Ehuda Olmerta teď učinil i jedno vstřícné gesto, když se rozhodl propustit na svobodu devadesát Palestinců z izraelských věznic, většinou půjde o odsouzence blízké Fatahu. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová potvrdila, že na konferenci budou pozváni všichni členové Ligy arabských států, tedy včetně vůči Izraeli nepřátelské Sýrie a Saúdské Arábie.

Americký prezident George Bush se dnes sejde s palestinským prezidentem Abbásem, ale to nebude rozhodně jediná důležitá diplomatická událost v New Yorku. Představitelé více než sto padesáti států světa začínají mimo jiné debatu o problematice globálního oteplování.

Mírně kontroverzní projev se v tomto ohledu očekává od českého prezidenta Václava Klause. Do Spojených států také přicestoval íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Jeho přítomnost na americké půdě mnohé Američany, speciálně pak ty židovského původu, pobuřuje. Ahmadínežád totiž v minulosti opakovaně relativizoval rozsah nacistické genocidy židů.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme