Palestinský Hamás bojuje v Gaze s muslimskými vzbouřenci

Nejméně 22 lidí zahynulo a více než 150 dalších utrpělo zranění při těžkých bojích v palestinském pásmu Gazy. Tentokrát proti sobě nestojí palestinští ozbrojenci a izraelská armáda, ale místní vláda tvořená hnutím Hamás a muslimští extrémisté, kteří chtějí v Gaze vyhlásit náboženský stát. O krizi informují palestinské agentury.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Město Gaza | Foto: mogaza.org/city/ features/remal.htm

Zatímco západ považuje Hamás za extremisty, nyní čelí toto hnutí ještě radikálnějšímu proudu. Skupina Džajš an Saruláh, tedy "Armáda stoupenců boha" totiž vyhlásila v Gaze islámský emirát. Její vůdce Abdal Latíf Músá se zabarikádoval se svými stoupenci ve městě Rafáh v mešitě, o kterou se pak vedly dlouhé hodiny trvající boje, během kterých byl podle Hamásu zabit.

Hamás proti svým odpůrcům nasadil svoji policii i stranické milice. Mrtví jsou na obou stranách a podle palestinských agentur jsou mezi oběťmi rovněž civilisté.

Organizace Džajš an Saruláh kritizuje Hamás za to, že v Gaze nezavedl náboženské právo, navíc někteří vůdci hnutí jsou ochotni jednat se západem a už sedm měsíců dodržují příměří s Izraelem.

Přečtěte si také:
Smíření znepřátelených palestinských hnutí Fatah a Hamas se opět nekoná
Další pokus teroristického Hamasu o ukončení mezinárodní izolace
Palestinský Hamás odsoudil raketové útoky na Izrael
Spojené státy naznačily podporu začlenění Hamásu do palestinské vlády

Břetislav Tureček, Lukáš Vincourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme