Palestinský Hamás odsoudil raketové útoky na Izrael

Palestinské radikální hnutí Hamás v minulosti podniklo tisíce raketových a minometných útoků na Izrael. Probíhající ostřelování židovského státu teď ale islamisté odsoudili. Mluvčí Hamásu prohlásil, že palestinská policie v pásmu Gazy po útočnících pátrá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ozbrojenec Hamasu | Foto: Archiv ČRo

Rakety a minometné granáty dopadající na Izrael jsou skoro každodenní realitou i po skončení nedávné krvavé války. Židovský stát zároveň útočí v pásmu Gazy, spravovaném samotnými Palestinci. Mluvčí Hamásu Fauzí Barhúm ale prohlásil, že samotný Hamás teď na Izraelce neútočí, a že k podobným akcím teď není pravá chvíle.

Palestinští analytici se domnívají, že za snahou Hamásu dodržovat příměří jsou obavy, aby nezkrachovaly vnitropalestinské usmiřovací rozhovory s šéfem palestinské autonomie Mahmúdem Abbásem.

Už minulý týden izraelský tisk informoval, že police Hamásu v Gaze zatkla několik palestinských ozbrojenců z Islámského džihádu. To je frakce, která se naopak může snažit uklidnění sabotovat.

Přečtěte si také:
Spojené státy kritizují Izrael za bourání desítek palestinských domů
Izrael odvolal hlavního vyjednávače o příměří s Palestinci
Na Izrael dopadla raketa z Libanonu, možná ji odpálila bouřka
Spojené státy naznačily podporu začlenění Hamásu do palestinské vlády
Delegace Hamasu pašovala v kufrech dolary a eura za čtvrt miliardy korun

Katka Brezovská, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme