Palestinský Hamás oznámil, že i po válce bude dál zbrojit

Palestinské hnutí Hamás bude dál zbrojit a nezabrání tomu ani mezinárodní kontrola nad pašeráckými trasami. V Gaze to prohlásil mluvčí vojenského křídla Hamásu Abú Ubajda. Obě strany o víkendu vyhlásily příměří a v oblasti se přestalo bojovat. Izrael ale trvá na tom, že k dlouhodobému klidu je potřeba zastavit pašování zbraní do Gazy. Na tom se chtějí podílet i Američané a některé evropské státy. O situaci v pásmu Gazy po skončení bojů jedná dnes i arabský summit v Kuvajtu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelský tank vjíždí do pásma Gazy | Zdroj: ČTK

"Dělejte co chcete, výroba svatých zbraní je ale naše poslání a my víme jak na to," vzkázal Abú Ubajda. Izrael označuje za hlavní problém pašerácké tunely mezi Egyptem a Gazou.

Většinu raket, které Palestinci odpalovali na židovský stát, si vyrobili sami přímo v Gaze. Egypt navíc upozorňuje, že skrz tunely se pašuje hlavně spotřební zboží i třeba hospodářská zvířata. Tvrdí, že nejvíce zbraní přichází do Gazy v zaletovaných sudech z moře.

Hamás vyhlásil týdenní příměří, aby z Gazy mohly odejít zbývající izraelské jednotky. Mluvčí Abú Ubajda prohlásil, že pokud se tak nestane, zůstávají prý všechny možnosti otevřené.

Podle anonymních zdrojů v Jeruzalémě se ale Izraelci mají stáhnout do zítřejší inaugurace nového amerického prezidenta Baracka Obamy.

Palestinský prezident vyzval po válce v Gaze k vytvoření vlády národní jednoty

Palestinci musejí vytvořit vládu národní jednoty a pak uspořádat parlamentní a prezidentské volby. Na arabském summitu v Kuvajtu k tomu vyzval palestinský prezident Mahmúd Abbás. Ostré spory mezi Abbásovým Fatahem a Hamásem ovládajícím pásmo Gazy mohou totiž značně zkomplikovat snahy o poválečnou obnovu.

Mahmúd Abbás | Foto: www.pbase.com

Někteří palestinští činitelé z Abbásova tábora tvrdí, že by bylo velmi špatné, kdyby Západ začal obnovovat Gazu a nechal stranou vládu, která kontroluje západní břeh Jordánu.

Nejmenovaný evropský činitel už dnes také agenturám řekl, že s Hamásem o rekonstrukci rozbombardované Gazy nikdo jednat nebude.

Smíření znesvářených palestinských frakcí se nepodařilo za celé tři roky od doby, kdy Hamás vyhrál volby a odstavil od moci Fatah. V létě 2007 po vzájemných krvavých bojích navíc Hamás vytlačil z Gazy Abbásův mocenský aparát.

Teď Hamás zpochybňuje i mandát samotného prezidenta. Abbásovo funkční období totiž vypršelo 9. ledna. Nejen Hamás, ale i většina Palestinců se domnívá, že prezident by měl odejít.

Přečtěte si také:
Izrael souhlasí se stažením vojáků z Gazy, má ale podmínky
V palestinském pásmu Gazy se přestalo střílet
Izrael schválil jednostranné příměří v Gaze

Katka Brezovská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme