Palestinský Hamas se chce usmířit s hnutím Fatah, v plánu má i rozpuštění vlády v Gaze

Palestinské hnutí Hamas je připravené zahájit rozhovory o usmíření s hnutím Fatah. Prezident Mahmúd Abbás chce dokonce jednat o rozpuštění vlády v Pásmu Gazy a o uspořádání nových voleb. Vyplývá to u prohlášení hnutí Hamas, kterév neděli citovala agentura Reuters.

Káhira Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oblast Palestiny | Zdroj: Reuters

Zatímco umírněnější Fatah kontroluje Západní břeh Jordánu, radikální hnutí Hamas ovládá palestinské Pásmo Gazy. Hamas se Pásma Gazy zmocnil v roce 2007 a od té doby mají obě palestinská území rozdílné vlády. V roce 2011 v Káhiře podepsalo dohodu o usmíření 13 palestinských stran včetně Fatahu a Hamasu. Ta předpokládala sestavení společné vlády a přípravu voleb, naplněna ale nebyla.

Hnutí Hamas v nedělním prohlášení uvedlo, že reaguje na "velkorysé" úsilí Egypta zprostředkovat "dosažení národní jednoty". Je připraveno zahájit rozhovory s hnutím Fatah, souhlasí s rozpuštěním vlády, která řídí Gazu, a vyzývá vládu šéfa Fatahu Mahmúda Abbáse k návratu.

Rovněž se nebrání uspořádání všeobecných voleb v pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu. Není však zcela jasné, zda je Hamas připraven podřídit své bezpečnostní síly Abbásově kontrole. Právě to je stěžejní bod, na kterém uvázla předchozí jednání.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme