Palestinský předák Jásir Arafat je v kritickém stavu

Zdravotní stav Jásira Arafata se dále zhoršuje - palestinský vůdce ale není klinicky mrtev. Tak zní večerní informace ošetřujícího lékaře palestinského prezidenta, kterou přinesla agentura Reuters. Už předtím některé zdroje oznámily Arafatovo úmrtí. Zprávu ale dementovali palestinští představitelé i Christian Estripeau, mluvčí vojenské nemocnice v Paříži, kde se Arafat léčí. "Zdravotní stav pacienta si vyžádal speciální péči, proto byl 3. listopadu odpoledne převezen na jednotku intenzivní péče. Pan Arafat ale nezemřel."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jásir Arafat | Foto: EPA

Podle posledních informací má Jásir Arafat zřejmě otravu krve, která zasáhla i mozkové buňky. Pětasedmdesátiletý palestinský předák je napojen na život podporující přístroje. Jak uvedla katarská televize Al-Džazíra, velké spekulace vyvolalo zjištění, že nemocnice nemůže zveřejnit nic bez svolení Arafatovy rodiny - tedy zřejmě ani jeho smrt, a také, že bez podpory přístrojů by Arafat možná už nežil.

Rozporuplné informace o tom, zda je předseda palestinské autonomie ještě naživu, začaly přicházet vpodvečer. Zprávu o jeho smrti přinesla izraelská televize; Jásir Arafat prý zemřel v pařížské nemocnici zřejmě po mozkové mrtvici. Jeho úmrtí nejprve potvrdili zdroje z francouzské nemocnice i lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Zprávu ale vzápětí popřel palestinský premiér Ahmad Kurája a také mluvčí francouzské nemocnice, v níž je Arafat hospitalizován.

Informaci z Paříže dementoval také Násir Al-Kudva, stálý představitel Palestiny při OSN. Ten je přímo v Paříži a patří mezi čtyři lidi, kteří mají v nemocnici přístup k palestinskému předákovi. Podle jeho slov je sice Arafat v kritickém stavu, nicméně mrtvý není.

Pětasedmdesátiletý palestinský vůdce je od středečního večera v komatu a jeho zdravotní stav se v posledních hodinách prudce zhoršoval.

Velitelé palestinských bezpečnostních sil svolali kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu Arafata mimořádnou schůzku. Na společném setkání se mají dohodnout, jak řešit situaci v případě náhlého úmrtí palestinského vůdce. Sešlo se i vedení Organizace pro osvobození Palestiny. Nejvyšší palestinští představitelé včetně premiéra Kuráji a vedoucí představitelé bezpečnostních složek se obávají propuknutí nepokojů a násilností na palestinských územích.

Jásir Arafat je v péči lékařů francouzské vojenské nemocnice Percy na pařížském předměstí Clamart od 29. října. Převezen tam byl poté, co se jeho zdravotní stav po údajné prodělané chřipce nezlepšoval a dokonce upadl nakrátko do bezvědomí. Včera odpoledne se jeho stav začal zhoršovat, a byl proto převezen na jednotku intenzivní péče. Od té doby ztratil celkem třikrát vědomí.

Jásir Arafat je bezesporu jednou z nejkontroverznějších postav 20.století. Dlouholetý terorista, který to dotáhl na držitele Nobelovy ceny míru, se dlouhá léta snažil o vytvoření samostatného palestinského státu. Dosáhnout palestinského snu se mu i vlastní vinou nepodařilo a od roku 2000 čelil narůstající izolaci.

Ztratil důvěru Spojených států a od prosince 2001 byl pak Izraelci zadržován ve svém sídle v Ramalláhu na západním břehu Jordánu. Proti domácímu vězení Arafat opakovaně, leč marně protestoval.

Jiří Hošek, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme