Palestinský premiér podal demisi a pokusí se sestavit novou vládu. Hamas se zlobí

Palestinská vláda národní jednoty dnes odstoupila. Premiér Ramí Hamdalláh předal svou rezignaci předsedovi samosprávy Mahmúdu Abbásovi, který následně pověřil opět Hamdalláha vytvořením nového kabinetu. Abbás již v úterý oznámil, že hodlá palestinskou vládu vytvořenou loni spolu s radikálním hnutím Hamas rozpustit. Jako důvod rozpuštění kabinetu tehdy uvedl fakt, že „Hamas blokuje výkon vládní moci v Gaze“.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinská vlajka | Foto: Břetislav Tureček | Zdroj: Český rozhlas

Vláda národní jednoty vznikla loni v červnu, ale panují v ní vleklé spory, zejména o postup rekonstrukčních prací v Pásmu Gazy poškozeném ozbrojenými konflikty. O jejím rozpuštění se podle palestinské agentury Maan uvažovalo několik měsíců.

Zástupce Hamasu a další radikální organizace Islámský džihád rozpuštění vlády odsoudili jako nepřijatelné jednostranné rozhodnutí vlády, o němž se s nimi nikdo neradil.

„Nikdo nám o rozhodnutí rozpustit vládu nic neřekl, Fatah se rozhodl zcela sám. Jsme proti jakékoli jednostranné změně vlády bez konzultace se všemi stranami,“ sdělil mluvčí Hamasu Samí abú Zuhrí.

Podle palestinských zdrojů se Abbás rozhodl vládu rozpustit, když zjistil, že Hamas bez vědomí ostatních stran vyjednává s Izraelem o posílení příměří, jímž loni v srpnu skončila válka v Pásmu Gazy.

Podle zdrojů agentury Maan by měl být nový kabinet sestaven nikoli z technokratů, ale spíš s ohledem na politické strany.

Zájem o mír a spolupráci prý trvá

Palestinský ministr zahraničí Rijád Málikí, který je právě v Praze, po dnešním jednání s českým protějškem Lubomírem Zaorálkem ujistil, že ať v Palestině bude jakákoli vláda, nic se nezmění na záměru Palestinců dosáhnout mírového řešení s Izraelem, bojovat s terorismem a spolupracovat se spřátelenými zeměmi včetně České republiky na dosažení míru a prosperity na Blízkém východě.

„Ať už nastanou jakékoli změny, naše regionální i mezinárodní závazky zůstanou zachovány,“ zdůraznil na tiskové konferenci, která se konala krátce před oznámením rezignace palestinského premiéra.

Hamas vyhrál v roce 2006 volby a o rok později z Pásma Gazy v bojích vytlačil představitele konkurenčního Fatahu. Od té doby tomuto území vládl sám.

První větší spory se objevily začátkem roku. Hamas tehdy požadoval ustavení mimořádného výboru, který bude Pásmo spravovat místo společné vlády. Po loňských padesátidenních bojích s Izraelem je Pásmo Gazy značně zničené a Hamas potřebuje k jeho obnově zahraniční pomoc.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme