Palestinský prezident Abbás byl agentem KGB, tvrdí izraelská média

Palestinský prezident Mahmúd Abbás byl podle izraelské televize agentem sovětské tajné služby KGB. Palestinské úřady ale jakékoliv obvinění popřely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás vládne samosprávě železnou rukou a všechno podstatné musí napřed schválit | Foto: Kremlin.ru, Wikimedia Commons CC-BY-3.0

O napojení současného palestinského prezidenta na bývalou KGB informovala izraelská televize Channel 1. Podle ní Abbásovo jméno figuruje v dokumentech z takzvaného Mitrochinova archivu agentů, které získali dva izraelští vědci z Hebrejské univerzity.

Mitrochin byl archivářem KGB, který utekl do Británie a přivezl s sebou mnoho dokumentů této tajné služby. Záznamy podle izraelské televize dokazují, že palestinský prezident Mahmúd Abbás působil v roce 1983 v Damašku jako agent s krycím jménem "krtek".

Palestinské úřady jakékoliv obvinění odmítají s tím, že jde jen o pokus poškodit prezidenta. „Je tu jasný trend Abbase různými způsoby poškodit, také ze strany Izraele,“ řekl člen Ústředního výboru Fatahu Mohammed al-Madani listu Haaretz.

ČRo, Martin Balucha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme