Palestinský prezident Abbás prý tajně usiluje o Nobelovu cenu za mír

Palestinský prezident Mahmúd Abbás se prý v zákulisí pokouší zajistit, aby dostal Nobelovu cenu za mír. S odvoláním na diplomatické zdroje v Norsku to napsal izraelský deník Jediot Achronot.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás | Foto: Marián Vojtek

Podle izraelského deníku Abbás zkouší získat podporu pomocí různých prostředníků, kteří mají ovlivnit Nobelův výbor. Klíčovou roli v těchto snahách prý hraje bývalý palestinský premiér Ahmad Kuraja.

Abbás přitom v současné době odmítá i jen zasednout k mírových rozhovorům s Izraelci. Ti totiž podle palestinského prezidenta musejí nejprve zastavit výstavbu židovských osad na okupovaných územích.

Mnoho Izraelců poukazuje na teroristickou minulost Mahmúda Abbáse. Nebyl by však prvním bývalým teroristou, který dostal Nobelovu cenu.

Na Blízkém východě to byl i jeho předchůdce v čele Palestinců Jásir Arafat nebo někdejší židovský extremista a později premiér Izraele Menachem Begin.

Martin Hromádka, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme