Palestinský prezident odlétá do New Yorku požádat o mezinárodní uznání

Palestinský prezident Mahmúd Abbás dnes odlétá na dlouho očekávanou cestu do sídla OSN. Už ve čtvrtek chce v New Yorku požádat o uznání Palestiny za nečlenský stát světové organizace. Předpokládá se, že pokud na hlasování dojde, Palestinci budou mít jasnou podporu mezinárodního společenství.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás při projevu před Valným shromážděním OSN | Foto: Richard Drew | Zdroj: ČTK

Za nezávislou Palestinu se mají postavit nejméně dvě třetiny států světa. Také třeba v Evropě podporuje palestinské ambice většina obyvatel.

Izrael, Spojené státy a také některé evropské země, včetně České republiky, jsou ale proti a palestinskou snahu o mezinárodní uznání označují za jednostranný krok. Americký prezident Obama se Abbáse od žádosti o uznání marně snažil odradit v telefonickém rozhovoru.

Někteří politici židovského státu hrozí, že pokud Valné shromáždění Palestinu uzná, Izrael by mohl svrhnout prezidenta Abbáse, rozpustit palestinskou samosprávu a anektovat velké části území, která Izrael zatím jenom okupuje.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme