Palestinský prezident varoval Izrael kvůli hladovce stovek vězňů

Pokud zemře některý z Palestinců, kteří drží hladovku v izraelských věznicích, situace v regionu se může zcela vymknout kontrole. Prohlásil to palestinský prezident Mahmúd Abbás, když mluvil ke stále vyhrocenější krizi kolem 1600 hladovkářů. Hnutí Hamás už dříve Izraelce varovalo, že v případě smrti některého z nich bude židovský stát čelit bezprecedentním útokům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinský prezident Mahmúd Abbás | Foto: Reuters

Červený kříž vyzval Izrael, aby přesunul z vězení do nemocnice šest hladovkářů, kteří jsou prý už teď na pokraji smrti. Většina Palestinců začala stravu odmítat v polovině dubna. Někteří ale hladovku drží už déle než dva měsíce a na palestinských územích každý den přibývají demonstrace na jejich podporu.

Vězni protestují hlavně proti takzvané administrativní vazbě. Izrael takto drží za mřížemi více než tři sta Palestinců včetně oněch šesti hladovkářů ohrožených na životě. Izrael o těchto vězních uvádí, že představují bezpečnostní riziko. Odmítá je ale postavit před soud nebo je obvinit z konkrétních zločinů.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme