Palestinský prezident vyzývá k mezinárodní izolaci pravicové vlády v Izraeli

Pokud v Izraeli vznikne pravicová vláda vedená Benjaminem Netanjahuem, mělo by jí mezinárodní společenství bojkotovat, stejně jako izoluje palestinské hnutí Hamas. Podle izraelského deníku Ha'arec se s touto myšlenkou obrací na západní vůdce palestinský prezident Mahmúd Abbás. Úterní volby v Izraeli skončily patem. Vše ale nasvědčuje tomu, že vládu bude sestavovat Netanjahu a jeho blok Likud.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás | Zdroj: ČTK

Západ izoluje vládu Hamasu i proto, že odmítá uznat Izrael. Likud ale zase odmítá připustit vznik Palestinského státu a vrácení východního Jeruzaléma pod arabskou správu. Navíc tato strana prosazuje rozšiřování židovských osad na okupovaných palestinských územích.

To vše by podle Abbáse mělo vést Západ k tomu, aby příští izraelské vládě stanovil stejné podmínky jako Palestincům, když se do jejich vlády dostal Hamas. Předpokládá se, že Abbás chce těmito argumenty jednak vyvinout tlak na Izrael a jednak se před veřejností prezentovat jako zásadový politik. Velká část Palestinců si totiž myslí, že jejich prezident plní požadavky Izraele, a to na úkor vlastních lidí.

K tématu si můžete také přečíst:
Nejsilnější strany v Izraeli se přetahují o přízeň radikála Liebermana
Izraelské volby vyhrála Cipi Livniová
Izraelské volby nejspíš vyhrála dosavadní vládní strana Kadima
Volební účast v Izraeli je vysoká navzdory špatnému počasí
Netanjahu: Pokud vyhrajeme volby, svrhneme v Gaze vládu Hamásu
Izrael čekají předčasné volby, Livniová skončila s pokusy o sestavení vlády

Marika Táborská, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme