Palestinský radikál zabit při pumovém atentátu

Napětí mezi Izraelci a Palestinci opět stoupá. Ve městě Tulkarmu na západním břehu Jordánu zemřel při výbuchu bomby palestinský radikál Raíd Al-Karmi, tamní vůdce hnutí Fatah šéfa palestinské správy Jásira Arafata. Podle palestinských zdrojů stojí za atentátem Izrael. Ten ale odmítl incident komentovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

srážky na palestinských územích | Foto: ČTK/AP

Nálož, umístěná po straně ulice, byla na dálku odpálena ve chvíli, kdy Raíd Al-Karmi procházel kolem. Podle palestinských zdrojů atentát provedla speciální jednotka izraelské armády. Al-Karmi se v minulosti přiznal k zabití dvou izraelských civilistů z Tulkarmu. Palestinské militantní brigády Al-Aksá jsou údajně připravené provést odvetu za dnešní útok - prohlásil to jeden z příslušníků brigád Abdal Vaháb Šaháda v rozhovoru pro katarskou televizní stanici Al-Džazíra, které se přezdívá "arabská CNN".

Izraelská policie mezitím ráno buldozery strhla několik dalších palestinských domů v arabské čtvrti ve východním Jeruzalémě. Podle policie vydal rozkaz ke zničení ilegálně vybudovaných domů izraelský soud. Izrael tvrdí, že prosazuje zákon stejnou měrou proti arabským i proti židovským občanům. Palestinci ale namítají, že nemohou stavět jinak než nelegálně, protože povolení většinou nedostanou.

Za nedávné demolice palestinských domů v pásmu Gazy kritizuje Šaronovu vládu řada Izraelců. Podle nich jde o nepřiměřenou reakci na předchozí palestinský atentát. Izraelská armáda hovoří o 21 zničených domech, které prý nikdo neobýval a používaly se pro pašování zbraní a ostřelování izraelských hlídek. Mezinárodní organizace ale tvrdí, že bylo zbořeno přes 60 budov, kde žilo na 600 lidí. K odpůrcům demolice se přidali i někteří ministři izraelského kabinetu. Premiér Ariel Šaron ale jakoukoliv kritiku odmítl.

Se zatím nejvstřícnějším stanoviskem vůči Izraeli vystoupil ještě před atentátem v Tulkarmu poslanec palestinského autonomního parlamentu Sarí Nuséba. Prohlásil, že budoucí palestinský stát by měl být demilitarizovaný. Zároveň soudí, že palestinská autonomie by se měla vzdát nároku na návrat palestinských uprchlíků na izraleské území, protože je nereálný. Nusébovo vystoupení vyvolalo pobouření v řadách Palestinců a naopak příznivé reakce mezi Izraelci. Pozorovatelé ale připomínají, že Nuséba patří k méně významným politikům.

Jaromír Janev, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme