Palestinský stát nebude v pásmu Gazy vyhlášen

Palestinské vládnoucí hnutí Fatah se rozhodlo nevyhlásit palestinský stát na území pásma Gazy po likvidaci židovských osad na této části palestinských území. Prohlásil to tamní ministr informací Nabíl Šás v jordánské metropoli Amánu, kde se koná první zasedání ústředního výboru Fatahu za posledních deset let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mahmúd Abbás | Zdroj: ČTK

"Kdyby Palestinci souhlasili s vytvořením státu na této malé části svého území, mohl by tento stav trvat i několik desítek let," řekl dále ministr informací. Hnutí Fatah také stanovilo nejpozdější termín autonomním parlamentních voleb na 20. ledna příštího roku. Na kandidátce Fatahu pro volby mají být poprvé v historii také nezávislí politici.

Palestinský parlament před časem odložil autonomní parlamentní volby, které se měly původně konat 17. července 2005. Oficiálním důvodem bylo stahování Izraele z pásma Gazy, které má skončit v srpnu. Hlavním důvodem byl však zřejmě narůstající vliv hnutí Hammás. Zasedání Fatahu se v Amánu účastní celá špička samosprávy včetně prezidenta Abbáse a premiéra Ahmada Kuráji.

Jaromír Janev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme