Palestinský velvyslanec pro ČRo: Vyzýváme Izrael, aby udělal víc pro uklidnění situace

Konec s naváděním k násilí. To žádají americký ministr zahraničí John Kerry a izraelský premiér Benjamin Netanjahu, kteří se sešli k jednání v Berlíně. Nejnovější vlnu násilí zatím nezastavila ani zpřísněná bezpečnostní opatření přijatá izraelskými bezpečnostními složkami. I dnes izraelská policie zasahovala ve městě Bejt Šemeš západně od Jeruzaléma po napadení mladého ortodoxního Žida nožem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Velvyslanec Palestiny v České republice Khaled Alatrash | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Český rozhlas už dal prostor velvyslanci Izraele, aby se vyjádřil k současné situaci. Teď dostane slovo velvyslanec Palestiny Khaled Alattrash. Mluvil s ním redaktor Pavel Novák.

Od začátku října zahynulo několik desítek Palestinců při zátazích izraelských ozbrojených pořádkových sil po útocích na židovské obyvatele Jeruzaléma, Beerševy nebo dalších měst. Jsou to podle vás izolované útoky, projevy nenávisti, nebo za nimi někdo může stát, někdo je může organizovat?

Tyto akce přicházejí jako reakce na agresivní jednání izraelských osadníků vůči bezbranným Palestincům na okupovaných územích. Připomněl bych, že loni izraelští osadníci upálili 17letého Mohameda Abu Khdeira a nedávno zapláli dům rodiny Davabše, ve kterém zahynulo 18měsíční dítě. Na následky zranění zemřeli i jeho otec a matka a také jeho bratr stále bojuje o život v nemocnici.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nechceme, aby situace eskalovala, řekl v rozhovoru pro Český rozhlas velvyslanec Palestiny v Česku Khaled Alatrash

Je to následek stovek provokací, které provádějí ozbrojení osadníci na okupovaném teritoriu, někdy i pod dohledem izraelských vojáků. Kromě toho je to reakce na agresivní kroky izraelské armády vůči posvátným místům, například jeruzalémské mešitě Al Aksa.

Izraelský velvyslanec pro ČRo: Na Židy útočí mladí 'osamělí vlci' vedení nenávistí

Číst článek

Akce vedené některými Palestinci jsou proto důsledkem toho obrovského množství útoků proti Palestincům. Všechny takové útoky jsou zdokumentované i mezinárodními lidskoprávními organizacemi.

Maskovaný palestinský demonstrant s prakem ve městě Al-Ram na Západním břehu | Foto: Reuters

Jsou to tedy podle vás pouze izolované útoky jednotlivých lidí. Není to nijak organizované?

Myslím, že tyto akce nejsou nijak organizované. Jsou projevem frustrace Palestinců v důsledku praktik izraelské okupační armády. Když se podíváme na věk těch, kdo takové akce provádějí, zjistíme, že to jsou lidé mladší než 23 let. To znamená, že se narodili až po podepsání mírové dohody v Oslu v roce 1993. Právě to, že tu není vidina nalezení politického řešení této situace, je toto jeden z důvodů, proč tito mladí lidé takové věci dělají.

Má tedy palestinské vedení nějaké nástroje k tomu, jak postupovat, aby tito mladí lidé nepodnikali takové útoky, aby se nějak dala zklidnit situace v Izraeli a na palestinských územích?

Palestinský stát a především prezident Mahmúd Abbás prohlásil, že my v žádném případě nechceme, aby tato situace eskalovala. Také nevyzýváme k žádnému násilí, k žádnému ozbrojenému konfliktu s Izraelem. Vyzýváme izraelskou stranu, aby víc dělala pro uklidnění situace, protože to, co se děje, je důsledkem stálé agrese z izraelské strany. Izrael je ten, kdo zhoršuje situaci.

Nedávno přijala izraelská vláda instrukce pro izraelské vojáky a osadníky, že mohou zabít Palestince i kvůli pouhému podezření. My jsme stále pro pokračování procesu, který nakonec povede k vytvoření dvou států.

Existuje nějaké řešení, jak zastavit násilí, které teď eskalovalo na palestinských územích a v Izraeli?

Ovšem. Existuje řešení, které je možné a velmi jednoduché. Spočívá ve dvou slovech. Ukončení okupace. Ať stáhne Izrael svá vojska z území okupovaných po roce 1967, včetně východního Jeruzaléma. Pak bude mír a bude to stoprocentně fungovat. Pokud bude nadále okupace, neznamená to mír pro žádnou ze stran.

Izraelská pohraniční policie prohledává Palestince při střetech ve městě Al-Ram | Foto: Reuters

Pavel Novák, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme