Palestinský vůdce Abu Ali Mustafa zabit při útoku Izraelců

V Ramalláhu na západní břehu Jordánu zabili izraelští vojáci jednoho z palestinských vůdců - Abu Aliho Mustafa. Jak uvádějí světové agentury a potvrzují palestinská i izraelská oficiální místa, Mustafa byl zabit při raketovém útoku na kancelář Organizace pro osvobození Palestiny v Ramalláhu. Ta slibuje odplatu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radikální palestinská Lidová fronta pro osvobození Palestiny slíbila pomstu za dnešní útok izraelské armády. Izrael to považuje za legální obrannou akci, protože Mustafovi přičítá řadu protiizraelských atentátů. Podle palestinského ministra místní správy Saíba Irikáta byl ale dnešní útok dalším příkladem státního terorismu Izraele. Akci ostře odsoudilo také Jordánsko. Generální tajemník OSN Kofi Annan vyzval obě strany, aby řešily krizi dialogem. Palestinci v uprchlických táborech v Libanonu na znamení smutku nad Mustafovou smrtí vyvěsili černé prapory. Muezzini z mešit recitovali za klid jeho duše verše z koránu.

Včera ráno podnikla izraelská armáda odvetný útok na palestinské bezpečnostní a policejní objekty v pásmu Gazy. Reagovala tak podle izraelského ministra obrany na smrt dvou židovských osadníků, kteří jeli v noci na včerejšek po silnici z Jeruzaléma do Tel Avivu. V průběhu dne došlo k dalším dvěma útokům, když palestinští ozbrojenci stříleli na projíždějící vůz v severozápadní části Izraele a u města Tulkarm, kde zemřeli dva Izraelci. Dnes v noci podnikly izraelské jednotky odvetné útoky i za tyto atentáty. Prezident palestinské samosprávy Jásir Arafat reagoval na vzniklou situaci a na výzvu amerického prezidenta George Bushe, aby vyvinul větší úsilí k zastavení násilí, kritikou. Podle Arafata by měly Spojené státy hrát při urovnání situaci na Blízkém Východě aktivnější roli.

Radikální Lidová fronta pro osvobození Palestiny zahájila odvetu za dnešní izraelský útok, při kterém zahynul šéf této organizace. Jedna z jejích skupin zaútočila u Nábulusu na Západním břehu na auto izraelského osadníka a vážně ho zranila. Jeho stav je podle izraelských zdrojů kritický. Abú Alí Mustafá přišel o život, když izraelská armáda vypálila dvě rakety na jeho úřadovnu v Ramalláhu na západním břehu. Izrael tvrdí, že Mustafá byl jedním z palestinských odborníků na bomby nastražené v zaparkovaných automobilech.

Milan Kopp, Jaromír Janev, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme