Palestinský vůdce Jásir Arafat je mrtev

Jásir Arafat zemřel. Stalo se tak v půl čtvrté ráno ve francouzské nemocnici Percy. Není o tom už sporu. Smrt předsedy palestinské autonomie potvrdili jeho ošetřující lékaři. Francouzský prezident Jacques Chirac vydal písemné prohlášení o jeho úmrtí a palestinští představitelé vyhlásili oficiální čtyřicetidenní smutek. Arafatovo tělo bude večer převezeno do egyptské Káhiry, kde se v pátek uskuteční smuteční obřad. Pohřben pak bude ve svém sídle v Ramalláhu na západním břehu Jordánu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

truchlící Palestinec

truchlící Palestinec | Foto: EPA

Krátce poté, co úmrtí oznámily palestinské úřady, je potvrdil rovněž mluvčí vojenské nemocnice Percy Christian Estripeau v krátkém komuniké pro tisk. Příčiny úmrtí odmítl blíže komentovat a zdůraznil, že dodržení lékařského tajemství je zakotveno ve francouzské legislativě a lékaři nemocnice Percy v souladu s tím nepodají bližší informace.

Francouzský prezident Jacques Chirac dnes ráno prohlásil, že s Jásirem Arafatem odchází statečný muž, který po 40 let ztělesňoval boj Palestinců za uznání jejich národních práv. V nemocnici Percy Chirac vzdal poslední poctu zemřelému palestinskému vůdci.

Smuteční obřad bude v pátek v Káhiře. Rakev pak bude vojenským vrtulníkem přepravena do Ramalláhu. Tam bude Arafat pohřbený na pozemku svého hlavního štábu Mukata, ve kterém poslední tři roky prožil v izolaci obklíčený izraelskými vojáky. K poslednímu odpočinku bude Arafat - podle členů jeho hnutí Fatah - údajně uložen v kamenné rakvi, což má umožnit jeho pozdější pohřbení v areálu mešity Al-Aksá v Jeruzalémě. Spočinutí v posvátném místě islámu v Jeruzalémě, který si Palestinci nárokují jako hlavní město svého budoucího samostatného státu, si prý sám Arafat velmi přál. Izraelská vláda ale tuto možnost už dříve vyloučila.

O rozdělení politické moci po Arafatově smrti mají Palestinci jasno. Arafatovo hnutí Fatah a také Organizace pro osvobození Palestiny si udržely pozici vedoucích politických sil v autonomii. Slib prozatímního předsedy autonomie dnes složí šéf parlamentu Ravhí Fattúh. Předsedou výkonného výboru OOP se dnes stal Mahmúd Abbás a Ahmad Kurája pokračuje ve funkci premiéra.

Velmi hlasitě se dnes ozvaly militantní Hnutí islámského odporu Hamas a Lidová fronta pro osvobození Palestiny - všeobecné velení. Ty volají po vytvoření nového celonárodního vedení Palestinců. Hamas navíc ústy předsedy svého politického výboru vyzval Palestince k odmítnutí palestinských politiků, které jim prý vnucuje Izrael. Nikoho nejmenoval, ale zdá se, že myslel především prvního muže OOP Abbáse a premiéra Kuráju.

Na palestinských územích panují bezprecedentní bezpečností opatření. Izraelská armáda po oznámení Arafatova skonu úplně uzavřela jak západní břeh Jordánu, tak pásmo Gazy.

Pětasedmdesátiletý Jásir Arafat byl převezen do Paříže koncem října s dosud neznámou diagnózou. O týden později upadl do komatu a byl napojen na podpůrné přístroje. Jeho stav se neustále zhoršoval, postupně mu selhala nejen játra a ledviny, ale kvůli krvácení mu fungoval jen částečně také mozek.

Terorista, vůdce národně osvobozeneckého boje i nositel Nobelovy ceny míru - tím vším byl Jásir Arafat. V 90. letech minulého století ztělesňoval naději na mírové vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu. Ta ale v roce 2000 téměř úplně zhasla poté, co zkrachovaly rozhovory v Camp Davidu a začala druhá palestinská intifáda.

Arafat od té doby čelil narůstající izolaci. Ztratil důvěru Spojených států a od prosince 2001 byl pak Izraelci zadržován ve svém sídle v Ramalláhu na západním břehu Jordánu. Proti domácímu vězení Arafat opakovaně, leč marně protestoval.

Milan Kopp, Veronika Lefrancois, Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme