Palestinský vůdce Jásir Arafat je v komatu

Vůdce palestinské samosprávy Jásir Arafat je od včerejšího večera v komatu. Jeho zdravotní stav se v posledních hodinách prudce zhoršuje a lékaři jej označují jako kritický. Uvedly to světové agentury s odvoláním nejmenovaný francouzský lékařský zdroj. Lékaři zatím nezjistili, co palestinskému vůdci je, pouze vyloučili leukemii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jásir Arafat | Zdroj: ČTK

Palestinský předák byl včera odpoledne převezen na jednotku intenzivní péče ve vojenském zdravotnickém zařízení Percy na pařížském předměstí Clamart. Od té doby ztratil celkem třikrát vědomí. Francouzští lékaři měli o Arafatově stavu informovat v 11:00 na tiskové konferenci, ta byla ale bez udání důvodu odložena.

Podle zdroje Arafat na lékařské úkony nereaguje. "Je stále v kómatu," potvrdil zdroj agentuře AFP. Upozornil dále, že posledních několik let nebyla palestinskému vůdci poskytována vhodná zdravotní péče vzhledem tomu, že je trávil "zablokovaný" Izraelci ve svém štábu v Ramalláhu na západním břehu Jordánu.

Podle blízkovýchodního zpravodaje Českého rozhlasu Jaromíra Janeva se zprávy o zdravotním stavu Jásira Arafata rozcházejí. Podle některých zpráv upadl do kómatu, podle jiných zpráv francouzští lékaři oznámili, že je udržován v umělém spánku.

Velitelé palestinských bezpečnostních sil svolali na dnešek mimořádnou schůzku. Na společném setkání se mají dohodnout, jak řešit situaci v případě náhlého úmrtí palestinského vůdce. Sešlo se i vedení Organizace pro osvobození Palestiny. Nejvyšší palestinští představitelé včetně premiéra Kuráji a vedoucí představitelé bezpečnostních složek se obávají propuknutí nepokojů a násilností na palestinských územích.

Izraelské sdělovací prostředky, které se odvolávají na výzvědnou službu a palestinská oficiální místa, uvedly, že Arafatovy selhaly orgány. O prudkém zhoršení zdravotního stavu palestinského předáka už bylo informováno izraelské vedení, oznámil nejmenovaný činitel izraelského ministerstva zahraničí.

Arafatův zhoršující se zdravotní stav se stal rovněž tématem dnešní schůzky šéfů izraelských bezpečnostních sil. Izrael má už připraven plán pro případ jeho smrti včetně způsobů, jak se vypořádat s případnými protesty Palestinců a zabránit tomu, aby byl pohřben v Jeruzalémě, na nějž vznášejí nárok Palestinci i Izraelci jako své hlavní město.

Pětasedmdesátiletý Arafat je v péči lékařů vojenské nemocnice Percy na pařížském předměstí Clamart od 29. října. Převezen tam byl poté, co se jeho zdravotní stav po údajné prodělané chřipce nezlepšoval a dokonce upadl nakrátko do bezvědomí.

Krevní testy, které byly provedeny ještě v Ramalláhu, ukázaly malý počet krevních destiček, což vedlo ke spekulacím o leukemii. Tu však následné specializované vyšetření lékařů v Percy vyloučilo. Francouzské testy potvrdily zatím jen nespecifikované "krevní anomálie" a zažívací potíže.

Martin Hromádka, Martin Drtina, Jiří Slavíček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme