Palestinští křesťané protestují proti izraelské zdi modlitbami pod širým nebem

Palestinští křesťané odmítají izraelskou zeď rozdělující jejich domovy i pozemky. U Betléma, rodiště Ježíše Krista, se proto věřící každý pátek scházejí na mši a modlí se, aby svět vyslyšel jejich prosby. Izrael obhajuje stavbu téměř 800 kilometrů dlouhé a osm metrů vysoké bariéry ochranou civilistů před teroristy. Palestinci ji zase považují za ilegální způsob zabírání jejich půdy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinští křesťané protestují proti izraelské zdi modlitbami pod širým nebem | Foto: Robert Mikoláš

Nad Betlémem se line zpěv modlících se věřících. Na posvátném místě všech křesťanů by to nebylo nic neobvyklého, v tomto případě se ale několik desítek Palestinců vyznávajících Ježíše Krista sešlo nikoli v jednom z mnoha betlémských kostelů, ale na mši pod širým nebem.

Asi čtyřicet lidí stojí v hloučku mezi olivovníky, nechybí provizorní pulpit pro Písmo svaté, v tomto případě nahrazený obyčejným stolem, ani kalich naplněný vínem. Před pomyslným oltářem stojí kněz oděný do zeleného ornátu spolu s pomocníky, jeho ovečky pak v půlkruhu před nimi.

„Svět nás neslyší, pro Palestince nic nedělá, proto se modlíme k Bohu, aby změnil jejich mysl, jejich názory a přinesl nám mír. Mír znamenající spravedlnost a pravdu,“ říká otec Ibrahim Shomali z farnosti Beit-Jala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Roberta Mikoláše z Betléma

Jen několik metrů nad námi totiž Izraelci staví zeď, která má vymezit hranice Jeruzaléma. Šedivý beton tak nekompromisně přetíná zelené údolí, kde Palestinci po staletí pěstovali olivy a víno.

„Židovští osadníci přicházejí, usazují se na naší půdě a my nemůžeme sklízet úrodu. Většina místních obyvatel žije z produkce olivového oleje, další i z prodeje hroznů a vína a teď o to přicházejí. A zeď nás navíc oddělí od našich pozemků a pokud na ně budeme chtít jít, tak jedině s povolením vystaveným Izraelci,“ stěžuje si pětašedesátiletá paní Helena žijící na předměstí Betléma.

Zeď protíná půdu křesťanů, zástupci zdejších katolíků proto žádají o pomoc i papeže Benedikta XVI..

„Modlíme se, protože existuje šance. Věříme v Boha, on nás vyslyší a první úspěch už se dostavil, podpořili nás totiž i salesiáni z proslulého kláštera Cremisan ležícího nedaleko a půjdou s námi i k soudu. Potřebujeme ale, aby se za naše práva zasazoval také Vatikán, a to všemi dostupnými prostředky,“ dodává kněz Ibrahim Shomali.

A dokud je prý úřady, domácí i zahraniční nevyslyší, budou se každý pátek modlit pod širým nebem, nedaleko blížící se zdi.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme