Palestinští křesťané protestují proti izraelské zdi modlitbami pod širým nebem

Palestinští křesťané odmítají izraelskou zeď rozdělující jejich domovy i pozemky. U Betléma, rodiště Ježíše Krista, se proto věřící každý pátek scházejí na mši a modlí se, aby svět vyslyšel jejich prosby. Izrael obhajuje stavbu téměř 800 kilometrů dlouhé a osm metrů vysoké bariéry ochranou civilistů před teroristy. Palestinci ji zase považují za ilegální způsob zabírání jejich půdy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Palestinští křesťané protestují proti izraelské zdi modlitbami pod širým nebem | Foto: Robert Mikoláš

Nad Betlémem se line zpěv modlících se věřících. Na posvátném místě všech křesťanů by to nebylo nic neobvyklého, v tomto případě se ale několik desítek Palestinců vyznávajících Ježíše Krista sešlo nikoli v jednom z mnoha betlémských kostelů, ale na mši pod širým nebem.

Asi čtyřicet lidí stojí v hloučku mezi olivovníky, nechybí provizorní pulpit pro Písmo svaté, v tomto případě nahrazený obyčejným stolem, ani kalich naplněný vínem. Před pomyslným oltářem stojí kněz oděný do zeleného ornátu spolu s pomocníky, jeho ovečky pak v půlkruhu před nimi.

„Svět nás neslyší, pro Palestince nic nedělá, proto se modlíme k Bohu, aby změnil jejich mysl, jejich názory a přinesl nám mír. Mír znamenající spravedlnost a pravdu,“ říká otec Ibrahim Shomali z farnosti Beit-Jala.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Roberta Mikoláše z Betléma

Jen několik metrů nad námi totiž Izraelci staví zeď, která má vymezit hranice Jeruzaléma. Šedivý beton tak nekompromisně přetíná zelené údolí, kde Palestinci po staletí pěstovali olivy a víno.

„Židovští osadníci přicházejí, usazují se na naší půdě a my nemůžeme sklízet úrodu. Většina místních obyvatel žije z produkce olivového oleje, další i z prodeje hroznů a vína a teď o to přicházejí. A zeď nás navíc oddělí od našich pozemků a pokud na ně budeme chtít jít, tak jedině s povolením vystaveným Izraelci,“ stěžuje si pětašedesátiletá paní Helena žijící na předměstí Betléma.

Zeď protíná půdu křesťanů, zástupci zdejších katolíků proto žádají o pomoc i papeže Benedikta XVI..

„Modlíme se, protože existuje šance. Věříme v Boha, on nás vyslyší a první úspěch už se dostavil, podpořili nás totiž i salesiáni z proslulého kláštera Cremisan ležícího nedaleko a půjdou s námi i k soudu. Potřebujeme ale, aby se za naše práva zasazoval také Vatikán, a to všemi dostupnými prostředky,“ dodává kněz Ibrahim Shomali.

A dokud je prý úřady, domácí i zahraniční nevyslyší, budou se každý pátek modlit pod širým nebem, nedaleko blížící se zdi.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme