Palestinští ozbrojenci čekají na propuštění z baziliky

Ani dohoda mezi Izraelem a Palestinou s definitivní platností nevyřešila situaci kolem betlémské baziliky Zrození Páně. Už na začátku dubna, kdy se rozbíhala izraelská vojenská operace na západním břehu Jordánu, v kostele našlo úkryt na 200 lidí. Uvnitř kostela stále zůstávají palestinští radikálové. Ti, kteří mají být vyhoštěni do Itálie, vyžadují, aby byla podepsána dohoda, která by jim zaručila, že nebudou zatčeni a skutečně odcestují.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

izraelský tank | Zdroj: ČTK

Jde o třináct Palestinců z brigád mučedníků Al Axá, ozbrojeného křídla hnutí Fatah. Dalších 26 osob by mělo být deportováno do věznice v pásmu Gazy. Ostatních přibližně sto lidí má být propuštěno. S Palestinci, kteří jsou uvnitř chrámu, se dnes sešel koordinátor palestinských bezpečnostních složek na západním břehu Jordánu generál Rejk Arafat. Izraelské bezpečnostní složky oznámily, že je nutné ještě domluvit podrobnosti realizace dohody. Proto by se dnes měli sejít v Jeruzalémě izraelští, palestinští a američtí vyjednavači.

Izraelská armáda vstoupila do Betléma a dalších palestinských měst na západním břehu Jordánu koncem března. Cílem akce bylo podle ní vypořádat s teroristickým podhoubím, které připravuje sebevražedné atentáty na izraelském území. Dnes v noci vstoupily izraelské jednotky do palestinského města Tulkarm. Jde prý znovu o součást protiteroristické operace a vojáci pátrají po konkrétních osobách a město mají brzy zase opustit.

Izraelský ministr obrany Benjamin ben Eliezer potvrdil dohodu s Palestinci o ukončení obléhání baziliky Narození Páně. V Betlémě je podle informací britské BBC už všechno připraveno k ukončení obléhání. Izraelští vojáci postavili kolem celého objektu zátarasy a do hlavního vchodu instalovali detektory kovů. V blízkosti čekají autobusy a v okolí baziliky se shromáždili příbuzní Palestinců, kteří mají být vyhoštěni do exilu.

Právě v tomto bodě se ale chystaná dohoda mírně zadrhla, protože Itálie, kam mělo být odvezeno 13 palestinských ozbrojenců, oznámila, že o poskytnutí azylu Palestincům nemůže uvažovat. Zatím není známo, zda to dohodu nějak ohrozí.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Kateřina Pospíšilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme